PoradyGdy widzisz pleśń, nie wpadaj w panikę. Zlikwidujesz ją środkiem za grosze

Gdy widzisz pleśń, nie wpadaj w panikę. Zlikwidujesz ją środkiem za grosze

Przedstawiamy sposób na pleśń na ścianie. Fot. Freepik
Przedstawiamy sposób na pleśń na ścianie. Fot. Freepik
26.09.2023 18:46

Grzyb w mieszkaniu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Właśnie dlatego, gdy tylko się pojawi, powinieneś zacząć z nim walczyć. Przedstawiamy sprawdzony i niedrogi sposób na pleśń na ścianie.

Przebywanie w pomieszczeniach, w których rozwija się pleśń, może powodować wiele nieprzyjemnych i niebezpiecznych dolegliwości — od bólu głowy przez problemy z oddychaniem i alergie, aż po zapalenie płuc czy zakażenia. Właśnie dlatego tak ważne jest zapobieganie jej powstawaniu. Warto też wiedzieć, jak skutecznie pozbyć się grzyba na wypadek, gdyby mimo wszystko wykwitł na twojej ścianie.

Skąd bierze się pleśń na ścianach?

Pleśń może pojawić się zarówno w nowych domach i mieszkaniach, jak i tych eksploatowanych od dawna. Rozwija się, gdy w mieszkaniu występuje nadmierna wilgoć. Ta zaś jest wytwarzana każdego dnia w sporej ilości. Pojawia się w czasie prania, kąpieli czy gotowania. Jeśli wentylacja jest niesprawna, a pomieszczenia niedogrzane, pleśń będzie miała idealne warunki do namnażania się. Może rozwinąć się na każdej powierzchni — na ścianach, drewnianych lub tapicerowanych meblach, a nawet na tworzywach sztucznych. Ponieważ wdychanie jej duszącego zapachu może być niebezpieczne dla zdrowia, warto znać sprawdzony sposób na pleśń na ścianach, by w razie potrzeby szybko się jej pozbyć.

Jaki jest sposób na pleśń na ścianie? Fot. Freepik
Jaki jest sposób na pleśń na ścianie? Fot. Freepik

Poznaj sposób na pleśń na ścianie

Zanim zastosujesz preparat grzybobójczy, musisz pozbyć się skażonej powierzchni ściany. Zeskrob wierzchnią warstwę pleśni, a następnie skuj tynk, na którym się rozwinęła. To konieczne, jeśli chcesz skutecznie zlikwidować cały szkodliwy wykwit. Dopiero po usunięciu zainfekowanej części ściany możesz przejść do zastosowania środka, który usunie wszelkie pozostałości i zarodniki pleśni. Na rynku dostępne są specjalistyczne środki chemiczne, które szybko rozwiązują ten problem. Jeśli masz małe dziecko lub wolisz naturalne metody, możesz jednak skorzystać z ekologicznych preparatów. Są bezpieczne dla maluchów oraz środowiska naturalnego, a działają równie skutecznie jak sklepowa chemia. Ich atutem jest również stosunkowo niewysoka cena.

Oto sprawdzony sposób na pleśń na ścianie. Fot. Freepik
Oto sprawdzony sposób na pleśń na ścianie. Fot. Freepik

Co to za domowy sposób na pleśń na ścianie?

Jeśli chcesz zastosować na pleśń domowy preparat, masz 2 opcje do wyboru. Możesz wymieszać wodę z octem w proporcji 4:1 lub zastosować wodę z kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego. Obydwa preparaty działają przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie, a do tego są w pełni naturalne. Przemyj ścianę jednym z tych środków, a skutecznie usuniesz grzybnię i pozbędziesz się zapachu stęchlizny. Wydasz na to maksymalnie 10 zł.

Jak zapobiegać rozwojowi pleśni w domu?

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego pamiętaj o profilaktyce. Aby pleśń nie wracała, regularnie wietrz mieszkanie. Nawet zimą rozszczelniaj okna, by zapewniać odpowiednią wentylację pomieszczeń. Nie przesadzaj również z oszczędzaniem na ogrzewaniu. Niedogrzane pokoje to idealne miejsca dla pleśni. Dobrym pomysłem jest również korzystanie z pochłaniaczy wilgoci lub osuszacza powietrza, który zapewni odpowiednią wilgotność (od 40 do 60%).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także