PoradyLajfhakiPo kolorze żółtka możesz dowiedzieć się wiele na temat pochodzenia jajka

Po kolorze żółtka możesz dowiedzieć się wiele na temat pochodzenia jajka

Po kolorze żółtka możesz dowiedzieć się wiele na temat pochodzenia jajka
Mika

08.12.2022 15:30, aktual.: 08.12.2022 15:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nigdy nie wiadomo czego się spodziewać po rozbiciu jajka. Ogólnie mamy nadzieję, że to co znajdziemy w środku to zwyczajne żółtko i białko zamiast zarodka. Gdy już wszystko jasne i widzimy, że nic niezwykłego nie kryło się w środku nie zaprzątamy sobie głowy tym tematem. Właśnie, czy poświęcamy wystarczająco dużo uwagi jakiego właściwie koloru są żółtka jajek? Jak się okazuje ten szczegół może znaczyć więcej niż myślisz.

Kolor żółtka często różni się w zależności skąd jajko pochodzi. To nie jest przypadek. Kolor żółtka jest bezpośrednią konsekwencją pokarmu spożywanego przez kurę, która to jajko zniosła.

Obraz

Już pędzimy z wyjaśnieniami. Im ciemniejsze żółtko, tym więcej składników odżywczych zawiera. Na ogół znaczy to też, że są zdrowsze.

Dieta kury jest bardziej różnorodna, nie tylko składa się z kukurydzy i zboża, ale również warzyw. Zazwyczaj kury karmione w ten sposób pochodzą z wolnego wybiegu.

Większość jaj, które możemy znaleźć w hipermarketach pochodzi z ferm przemysłowych, w których dieta kur jest mocno ograniczona. W zasadzie jedzą tylko ziarno. Choć nie jest to szkodliwe dla nas, jaśniejsze żółtka dostarczają znacznie mniej składników odżywczych naszemu organizmowi.

Obraz

Bardziej zróżnicowana dieta zawiera znacznie więcej witamin takich jak A, która wpływa na nasze oczy i kości lub witamina E, która wspomaga krążenie. Również zdecydowanie więcej kwasów tłuszczowych omega-3, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi. Jaja z wolnego wybiegu zawierają również znacznie mniej tłuszczów nasyconych i cholesterolu, niż te z gospodarstw fabrycznych. Jaja z wolnego wybiegu są w zasadzie lepsze pod każdym względem, no, może oprócz ceny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także