Pociąg do Chorwacji. Jak dojechać? Z jakimi utrudnieniami trzeba się liczyć?
Jeśli chodzi o Chorwację, to większość Polaków od lat jeździła do niej albo swoim własnym samochodem, albo wykupując organizowane przez biura podróży wycieczki autokarowe. Ale to się ostatnio zmienia. Pociąg do Chorwacji jest coraz częściej wyszukiwaną i wybieraną opcją. W tym artykule opowiemy Ci o dojeździe do tego kraju pociągiem wszystko, co musisz o tym wiedzieć.
Dlaczego ludzie wybierają pociąg, a nie samochód? Co z połączeniami lotniczymi?
Loty do najpopularniejszych miejsc w Chorwacji są drogie. Przynajmniej w porównaniu z innymi miejscami w Europie w podobnej odległości. Dlatego właśnie wiele osób wolało przez lata swój własny samochód. Teraz się to zmienia, prawdopodobnie m. in. z powodów rosnących cen paliw. Ale i wygoda siedzenia w pociągu dla wielu ludzi ma istotne znaczenie. W praktyce jednak - przynajmniej na sezon letni 2022 r. - wybranie się pociągiem do Chorwacji nie wygląda tak atrakcyjnie jak wielu osobom początkowo może się wydawać.
Jak dojechać?
Bardzo głośno mówiło się przez wiele miesięcy o tym, że w tym roku po raz pierwszy do Chorwacji będzie można dojechać bezpośrednio pociągiem z Polski. Konkretnie: pociąg z Krakowa miał dojeżdżać aż do Splitu. Sęk w tym, że to jednak nigdy nie nastąpiło i obecnie najlepszą kolejową opcją jest dostanie się pociągiem do Pragi. A stamtąd do Chorwacji.
Z pragi o 16.38 codziennie wyrusza pociąg do Rijeki (jest na miejscu następnego dnia o 10.19) i do Splitu (jest na miejscu następnego dnia o 13.43). Jeśli chodzi o ceny to zależą one w dużej mierze od dnia i aktualnego obłożenia.
Kupując w tej chwili bilety na drugą połowę sierpnia za transport z Pragi do Rijeki zapłacimy minimum 30 Euro (tylko w jeden dzień były jeszcze bilety po 23 Euro). Z kolei za przejazd z Pragi do Splitu zapłacimy minimum 40 Euro. Może się jednak zdarzyć, że bilety będą nawet o 50% droższe. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku Splitu. Bilety można wyszukać na oficjalnej stronie przewoźnika, który obsługuje te trasy - tutaj.
Z kolei do samej Pragi można się dostać wieloma pociągami z różnych miast Polski. Ale najlepsze i najdogodniejsze połączenia są z Katowic. Bilety najlepiej jest wyszukać na stronie naszego polskiego przewoźnika (tutaj), albo na stronie czeskiego przewoźnika (tutaj, uwaga: to zupełnie inne połączenia!). Ten drugi oferuje dogodne przejazdy z Krakowa, Katowic, Wrocławia i kilku innych miast na ich trasie.
Pociąg do Chorwacji i problemy z byciem na czas
Wiele osób, które miało okazję skorzystać z któregoś pociągu wyruszającego z Pragi do chorwackich miast wskazuje na kilka bardzo często występujących problemów. Co ciekawe, wszystkie zdają się mieć te samą przyczynę - są nimi Węgrzy.
Przede wszystkim pociągi do Rijeki i Splitu bardzo często są opóźnione. Trzeba na ich przyjazd czekać nawet i 2-3 godziny. Po drugie na trasie też bardzo często zdarza się nieprzewidziany dłuższy postój. Wszystko to jest związane z dość absurdalnym zachowaniem węgierskich celników. Często przeszukują oni bardzo dokładnie te pociągi (trasa prowadzi przez Węgry). Niby w poszukiwaniu nielegalnych migrantów. Choć to dość kuriozalne, gdy pociąg wyrusza z Pragi w kierunku Bałkanów... Nie mówiąc już o tym, że pociągi te w żadnym momencie nie zatrzymują się w jakimkolwiek z węgierskich miast. To właśnie powoduje tak poważne opóźnienia w jedną i w drugą stronę. Trudno tak naprawdę powiedzieć, dlaczego węgierska służba celna tak się zachowuje.
Część pasażerów wskazuje też na to, ze w najtańszych przedziałach standard nie jest szczególnie wysoki. Zdaniem wielu prezentuje się gorzej niż w porównywalnych długodystansowych pociągach PKP. Ale trzeba wziąć pod uwagę, że to subiektywne opinie i dla większości pasażerów nie stanowi to żadnego problemu. Do obskurności zdecydowanie im daleko i zapewniają one wystarczający komfort.
A tutaj przeczytasz o kosmicznym hotelu, który planuje się otworzyć za kilka lat.