PoradyLajfhakiPodczas kąpieli oszczędzam na ogrzewaniu. Mam niskie rachunki od jesieni do końca zimy

Podczas kąpieli oszczędzam na ogrzewaniu. Mam niskie rachunki od jesieni do końca zimy

jak oszczędzić na ogrzewaniu, fot. Genialne
jak oszczędzić na ogrzewaniu, fot. Genialne
25.09.2023 08:40

Nie ma nic przyjemniejszego niż gorąca i odprężająca kąpiel. Jednak horrendalne ceny energii i wody sprawiają, że codzienna pielęgnacja kosztuje tyle, ile wizyta w SPA. Sprawdź, jak oszczędzić na ogrzewaniu.

Na co dzień nie zwracamy na to uwagi, a dopiero przypominają nam o tym rachunki, które mogą zwalić z nóg. Wtedy szukamy oszczędności wszędzie, gdzie to tylko możliwe. Warto jednak pomyśleć o tym zawczasu, aby budżet domowy jak najmniej ucierpiał — zwłaszcza podczas sezonu grzewczego, który już za pasem. Mało osób wie, że na kąpieli również możemy wyjść na plus w bardzo sprytny sposób.

Jak oszczędzić na ogrzewaniu?

Biorąc gorący prysznic w zimny dzień, sami wytwarzamy sobie ogrzewanie. Wystarczy zostawić otwarte drzwi od kabiny, aby ciepło nagromadzone wewnątrz rozeszło się po łazience, a następnie po domu. Para wodna szybko podniesie temperaturę w mieszkaniu, a ma to też inne zalety. W ten sposób wietrzymy też łazienkę, zapobiegając wilgoci. Brak odpowiedniej wentylacji będzie wpływał na powstawanie pleśni lub grzybów na ścianach, które doprowadzają do poważnych kłopotów ze zdrowiem oraz niszczą meble. Wiele osób może obawiać się, że para wodna spod prysznica zwiększy poziom wilgoci w domu, ale nie ma powodu do zmartwień. Na tak dużej powierzchni podniesie się tylko temperatura w pomieszczeniu, a nie wilgotność. Z tego powodu w okresie jesienno-zimowym zawsze otwierajmy drzwi, a rachunki za prąd nie będą już przerażać.

Enjoying a shower. Back view of beautiful young slim shirtless woman taking shower, washing hair in bathroom, hygiene, healthy and beauty, indoor shot.
Enjoying a shower. Back view of beautiful young slim shirtless woman taking shower, washing hair in bathroom, hygiene, healthy and beauty, indoor shot.

Jak jeszcze zaoszczędzić na rachunkach?

  • Nie zasłaniaj w okresie grzewczym grzejnika, ponieważ ciepłe powietrze — zamiast na pomieszczenie — będzie lecieć do góry, na okno lub ścianę.
  • Odsłaniaj rolety i zasłony na dzień, aby słońce ogrzewało pokój.
  • Jeśli często używasz piekarnika, to wystarczy, że po wyciągnięciu jedzenia pozostawisz w nim uchylone drzwiczki. W ten sposób całe ciepło zgromadzone wewnątrz ogrzeje mieszkanie.
  • Umieszczenie w spłuczce plastikowej butelki wypełnionej wodą również obetnie ceny rachunków w szybki sposób.
  • Dobrze jest również zwrócić uwagę na swój strój, ponieważ często zapominamy o założeniu bluzy lub skarpetek, a potem marzniemy. Na zimę warto mieć w szafie kilka par ciepłych ubrań oraz skarpet.
A Decluttered Living Room with a Comfortable Armchair
A Decluttered Living Room with a Comfortable Armchair
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także