PoradyLajfhakiPozwalasz dzieciom kąpać się w fontannach miejskich? Ta zabawa może słono kosztować

Pozwalasz dzieciom kąpać się w fontannach miejskich? Ta zabawa może słono kosztować

czy można kąpać się w fontannie miejskiej, fot. freepik
czy można kąpać się w fontannie miejskiej, fot. freepik
27.06.2023 14:54

W wielu miastach w okresie wakacyjnym znaleźć można piękne lub bardzo nowoczesne fontanny. Kiedy temperatura powietrza jest wysoka, aż kusi, aby się w nich ochłodzić. Sprawdź, czy można kąpać się w fontannie miejskiej.

Najczęściej w okolicy wodotrysków można spotkać rodziny z dziećmi, które polewają ciała chłodną wodą. Warto dodać, że rodzice wręcz zachęcają pociechy do tej niewinnej, a jakże kosztownej zabawy. Maluchy chętnie wskakują do fontann i rozpryskują wodę na wszystkie strony.

Czy można kąpać się w fontannie miejskiej?

Każdy w upalne dni szuka sposobów na schłodzenie ciała. Dlatego mieszkając w mieście często, wybieramy się nad wodę, która w tym wypadku przybiera postać fontanny. W efekcie rodzice rozsiadają się na ławkach, a ich pociechy biegają lub wesoło wskakują do środka wodotrysku. Na pozór nie ma w tym nic dziwnego lub niepokojącego. Wszak komu mogą przeszkadzać biegające dzieci. Nic bardziej mylnego, ponieważ zabawa w fontannie jest bardzo niebezpieczna oraz zakazana przez prawo. Wielu strażników miejskich prowadzi akcję informacyjną, która ma za zadanie uświadomić rodziców, że takie kąpiele są surowo zabronione. Za wejście do fontanny miejskiej można otrzymać nawet 500 zł mandatu, ponieważ znajdująca się tam woda jest zanieczyszczona.

Funny little girl in a fountain, among the splashes of water on a hot summer day.
Funny little girl in a fountain, among the splashes of water on a hot summer day.

Woda w fontannie jest szkodliwa

Na pozór wydaje się, że woda w fontannach jest całkowicie bezpieczna, ponieważ wygląda na czystą. Jednak rzeczywistość jest całkowicie inna. Woda w fontannach pochodzi z tzw. obiegu zamkniętego, czyli nie jest czyszczona ani wymieniania na świeżą. Warto dodać, że z miejskich fontann często korzystają dzikie lub bezdomne zwierzęta, co nie powinno zachęcać do kąpieli. Konsekwencje zabaw w wodzie z fontann mogą być poważne. Często prowadzą do zakażeń m.in. gronkowcem, paciorkowcem, legionellą, salmonellą, a także bakterią E. coli. Dodatkowo zainfekowana woda może powodować grzybice stóp, infekcje uszu, zapalenie gardła, a nawet zapalenie opon mózgowych lub martwicze zapalenie powięzi. Dlatego nie należy pozwalać dzieciom na zabawę w miejskich fontannach, ponieważ nawet chwila radości może mieć opłakane skutki.

A baby cooling off from the heat in the fountain in the municipality of Mijas in Malaga. Andalusia
A baby cooling off from the heat in the fountain in the municipality of Mijas in Malaga. Andalusia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także