Posadź te rośliny. Rabaty będą uginały się od kwiatów aż do połowy listopada
Przekonaj się, jak dbać o rudbekie i rozpocznij uprawę tych pięknych kwiatów w swoim ogrodzie. Obok nich trudno jest przejść obojętnie.
21.05.2023 11:31
Rudbekia to roślina zaliczana do rodziny astrowatych. Znanych jest jej ok. 40 gatunków, a w stanie dzikim rośnie w Ameryce Północnej. Rudbekia zachwyca swoimi kwiatami o żywych barwach. W ogrodzie możesz posadzić rośliny, które zakwitną i zachwycą wszystkich swoimi żółtymi, pomarańczowymi, czerwonymi czy brązowymi płatkami.
Co lubi rudbekia?
Roślina dorasta do 60-90 cm. Jednak kwitnie dość późno (dopiero od końca lipca do połowy listopada). To rekompensuje bardzo duża ilość kwiatów. Rudbekia nie jest trudna w uprawie. Musisz wiedzieć, że lubi słoneczne stanowiska. Dodatkowo przestrzeń powinna być w miarę otwarta. Spokojnie rośnie na prawie wszystkich glebach przepuszczalnych i nie jest podatna na przesuszenie (uprawę podlej wtedy, kiedy upalne lato bardzo się przedłuża). Jednak podczas wiatru czy ulewnego deszczu, najwyższe rośliny mogą się złamać. Dlatego warto je wcześniej przywiązać do palików. Co więcej, rudbekia jest mrozoodporna i nie musisz jej okrywać na zimę. Wykazuje dość dużą odporność na choroby oraz szkodniki. Jednakże upodobały ją sobie ślimaki, dlatego warto zabezpieczyć uprawę przed ich inwazją. Pamiętaj też, aby w trakcie lata usuwać przekwitłe kwiatostany. Wówczas pobudzisz roślinę do wytwarzania nowych kwiatów.
Zobacz także
Jak sadzić rudbekię?
Musisz wiedzieć, że rudbekia, w zależności od odmiany, jest byliną lub rośliną jednoroczną bądź dwuletnią. Gatunki jednoroczne wysiewa się wprost do gruntu. Zrób to na przełomie kwietnia i maja. Musisz też wiedzieć, że rudbekia dość łatwo rozsiewa się sama. Natomiast byliny wsadź do gleby wczesną wiosną lub późną jesienią. Oczywiście możesz samodzielnie przygotować rozsadę lub kupić już gotowe sadzonki.
Jak odróżnić rudbekię od jeżówki?
Rudbekia jest często mylona z jeżówką. Jak rozróżnić te rośliny? Jeżówka wytwarza większe kwiatostany niż rudbekia. Co więcej, płatki jej kwiatów mają ostre zakończenia, a ich zwieńczeniem jest kolczasty środek. Tymczasem rudbekia posiada płatki tępo zakończone. Obie rośliny występują w podobnej gamie kolorystycznej i są piękną ozdobą rabatek.