Postaw w donicy na balkonie lub tarasie, a stworzą mur przed komarami i muchami

rośliny odstraszające owady, fot. gettyimages
rośliny odstraszające owady, fot. gettyimages

10.05.2023 12:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Poznaj rośliny odstraszające owady i dzięki nim pozbądź się nurtujących, bzyczących stworzeń. To ekologiczne rozwiązanie ucieszy wiele osób.

Wraz z nadejściem wiosny w naszych domach zaczynają pojawiać się owady, które są w stanie uprzykrzyć życie wszystkim mieszkańcom. Aby je skutecznie odstraszyć, nie musisz inwestować w chemiczne środki. Wystarczy, że w pomieszczeniach, na balkonie czy tarasie ustawisz takie rośliny, których zapachu nie tolerują szczególnie uciążliwe owady.

Jakich roślin nie lubią owady?

Jedną z roślin, która wygląda niezwykle dekoracyjnie i pięknie pachnie. jest lawenda. Co ciekawe, jej zapach wystraszy nie tylko mole. Od balkonu obsadzonego lawendą będą trzymały się z daleka także komary. Jednak musisz wiedzieć, że ta roślina o fioletowych kwiatach przyciąga osy oraz pszczoły. Komary pierzchają też wtedy, kiedy wyczują zapach mięty czy kocimiętki. Ta pierwsza roślina bujnie się rozrasta i możesz ją uprawiać w ogrodzie lub donicy. Jedną z nich warto trzymać także na blacie w kuchni. Żaden komar wówczas nie zakłóci twojego spokoju. Natomiast kocimiętka wabi koty. Jeśli więc zaczniesz ją uprawiać, to musisz liczyć się z częstymi odwiedzinami futrzaków. Mało osób wie, że królowa polskich balkonów, czyli pelargonia pachnąca, także ma moc odstraszania. Jej zapachu nie tolerują muszki, mole, komary. Co więcej, te ostatnie pierzchają też przed aromatem rozmarynu, bazylii, mirtu czy trawy cytrynowej.

rośliny odstraszające owady, fot. gettyimages
rośliny odstraszające owady, fot. gettyimages

Jak odstraszyć muchy?

Latem, oprócz komarów, wyjątkowo uciążliwe są muchy. Potrafią wedrzeć się do domu czy mieszkania nawet przez najmniejszą szczelinę. Tylko moskitiera jest w stanie je powstrzymać. Okazuje się, że niektóre rośliny też potrafią odstraszyć muchy. W tej roli doskonale sprawdzi się mięta, lawenda czy trawa cytrynowa. Te rośliny możesz spokojnie sadzić w donicach i uprawiać też w swojej kuchni. Co więcej, muchy nie zbliżą się do grządek obsadzonych czosnkiem. Taką uprawę warto więc założyć w swoim ogrodzie. Z jakichś powodów drażniąco działa na nie także papryka. Jednak ją w naszym klimacie musisz uprawiać tylko w doniczkach.

rośliny odstraszające owady, fot. gettyimages
rośliny odstraszające owady, fot. gettyimages

Jak hodować truskawki na balkonie? Będziesz je zbierać pełnymi miskami

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także