PoradyLajfhakiPosypuję tym tapicerkę kanapy i po kilku minutach jest jak nowa

Posypuję tym tapicerkę kanapy i po kilku minutach jest jak nowa

pranie kanapy fot. freepik
pranie kanapy fot. freepik
25.09.2023 17:22

Kanapa w salonie jest narażona na wiele zabrudzeń. Kolacja przed telewizorem, lampka wina, ale nie tylko, mogą powodować plamy na jej obiciu. Podpowiadamy, jak przeprowadzić pranie kanapy w sprytny sposób.

Czyszczenie kanapy wcale nie musi kojarzyć się z uciążliwym szorowaniem, które nie daje oczekiwanych rezultatów. Można tego uniknąć, stosując sprawdzone domowe triki. Oto jak łatwo uprać kanapę.

Jak prać kanapę?

Każdemu może się zdarzyć rozlać wino, herbatę, zabrudzić kanapę sosem lub innym jedzeniem. Pomazać ją mogą też dzieci flamastrami, długopisami, czy farbkami. Nie jest to nic przyjemnego, szczególnie że meble nie należą do najtańszych rzeczy i warto o nie dbać, aby służyły jak najdłużej. Kanapa nie jest wyjątkiem od reguły. Niektórzy dla uniknięcia zabrudzeń, stosują narzuty. Jest to o tyle łatwiejsze, bo, nawet jeśli dojdzie do powstania plamy, wystarczy ją zdjąć i uprać. W przypadku, kiedy nie stosujesz takiego rozwiązania i dojdzie do zabrudzenia tapicerki kanapy, chwyć po najbardziej uniwersalny środek czyszczący, jakim jest soda oczyszczona. Wystarczy, że zmieszasz dwa litry wody z 2 łyżkami sody oczyszczonej i wyciśniętym sokiem z cytryny. Tak przygotowaną mieszankę nałóż za pomocą wilgotnej ścierki na kanapę i delikatnie czyść obicie sofy, a na koniec całość pozostaw do wyschnięcia.

Close-up image of housewife using detergent to clean leather sofa
Close-up image of housewife using detergent to clean leather sofa

Domowe sposoby na pranie kanapy

Możesz też wypróbować metodę na sucho. Do tego użyj mąkę ziemniaczaną, którą po prostu wysyp na powstałą plamę i delikatnie ją wetrzyj za pomocą miękkiej szczoteczki. Potem odstaw na kilkanaście minut, a następnie odkurz kanapę. Skuteczna będzie też metoda z użyciem szarego mydła, dzięki której usuniesz wszelkie zanieczyszczenia, a także zadziałasz antybakteryjnie. Jeśli masz skórzane meble, zastosuj środki do czyszczenia skóry. Możesz też zastosować płyn do mycia naczyń. Ten detergent świetnie radzi sobie z tłuszczem i zaschniętym brudem. Zmieszaj go z wodą i nanieś bezpośrednio na tapicerkę - staraj się mocno nie pocierać! - to może doprowadzić do uszkodzenia materiału. Jeśli zostaną zacieki, ponownie wytrzyj kanapę wilgotną ścierką z samą wodą. Te proste triki pozwolą ci pozbyć się nawet najtrudniejszych plam z materiału sofy czy fotela.

Closeup of Woman cleaning a sheepskin with whisk broom
Closeup of Woman cleaning a sheepskin with whisk broom
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także