Połóż na żółtej plamie trawy. Szybko pozbędziesz się pędraków i trawnik się zazieleni
Ogrodnictwo to wdzięczna dziedzina życia, dla miłośników ogrodu - prawdziwa pasja. Nic tak nie cieszy oczu, jak wypielęgnowany ogród i bujnie rozwinięte rośliny. Niestety ma to też swoją drugą stronę medalu - szkodniki roślin ogrodowych. Należą do nich pędraki. Zdradzamy, jak się ich pozbyć.
04.04.2023 18:29
Szkodniki ogrodowe to zmora każdego, kto pieczołowicie pielęgnuje swój ogród. Znajomość domowych sposobów na ich pozbycie się pozwala sporo zaoszczędzić - w tym naszych nerwów. Dowiedz się, jak skutecznie wyeliminować pędraki.
Pędraki - czyli zmora ogrodów
Pędraki to popularna nazwa postaci larwalnej chrząszczy - są niewielkimi owadami osiągającymi rozmiar do 3 cm. Małe, niepozorne, a bardzo problematyczne dla ogrodników. Dorosłe osobniki składają larwy w ziemi. Szkodniki te uwielbiają żerować w strefie korzeniowej rośliny. Małe larwy żywią się martwą materią organiczną zawartą w próchnicy glebowej. Dopiero wraz ze swoim dorastaniem zmieniają swój pokarm i sięgają do korzeni trawy i roślin - wyrządzając najwięcej szkód - rozpoznasz to po charakterystycznych nadgryzieniach i żółtej trawie. Dowiedz się, jak pozbyć się pędraków z ogrodu.
Domowe sposoby na pędraki
Jeśli szukasz sposobów na to, aby wyeliminować pędraki z ogrodu, podpowiadamy - posadź w ogrodzie: cebulę, gorczycę i grykę. Pędraki ich nie znoszą! Polecamy też zielony nawóz z gryki - zawiera on taniny, które szkodzą pędrakom. Skutecznym sposobem na pozbycie się ich jest też posianie sałaty. One ją kochają! Zwabione do niej, zaczną ją niszczyć, a wtedy Ty szybko je wyłapiesz i pozbędziesz się wszystkich osobników. Pędraki posłużą Ci jako wysokobiałkowy pokarm dla kur.
Inne sposoby na to, aby pozbyć się pędraków
Oto kilka innych patentów, aby pozbyć się uciążliwych szkodników z ogrodu:
- posadź w ziemi na niedużej głębokości kilka bulw ziemniaka. Pędraki je lubią, podobnie, jak sałatę, więc szybko ruszą do jedzenia bulw, a Ty będziesz mógł je wyciągnąć.
- rozłóż w dzień czarną folię, która zaciemni powierzchnię. To zmyli pędraki, które pomyślą, że nadal trwa noc i zaczną wychodzić na powierzchnię. Możesz je zebrać albo pozwolić, że zrobią to za Ciebie ptaki.
Przepis na gnojówkę w wrotyczu
- zrób gnojówkę z wrotyczu - weź 1 kg liści wrotyczu i je potnij, następnie zalej 10 litrami wody i odstaw na 2 - 3 tygodnie do fermentacji. Mieszaj codziennie, aż na powierzchni zrobi się piana - to będzie znak, że skończył się czas fermentacji. Tak przygotowaną miksturą możesz podlewać grządki. Rozcieńczaj go: na 1 część gnojówki użyj 20 części wody.