PoradyKiedy pralka przestała pobierać płyn, nie panikowałam. Naprawiłam ją bez pomocy fachowca

Kiedy pralka przestała pobierać płyn, nie panikowałam. Naprawiłam ją bez pomocy fachowca

Pralka nie pobiera płynu do płukania? Oto co warto zrobić, zanim wezwiesz fachowca. Fot. Genialne.pl
Pralka nie pobiera płynu do płukania? Oto co warto zrobić, zanim wezwiesz fachowca. Fot. Genialne.pl

18.09.2023 15:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy pralka nie pobiera płynu do płukania, niekoniecznie oznacza to konieczność drogiej naprawy. Zanim wezwiesz fachowca, sprawdź 3 rzeczy. Być może będziesz w stanie samodzielnie rozwiązać problem i to już w kilka minut.

Jeśli pralka nie pobiera płynu do płukania z powodu poważnej usterki, jedynym ratunkiem będzie wezwanie fachowca. Zanim po niego zadzwonisz i zaczniesz liczyć pieniądze, które trzeba będzie wydać na naprawę, sprawdź, czy przyczyna nie jest bardziej prozaiczna. Może okazać się, że wystarczą proste domowe zabiegi, by pralka znów zaczęła działać poprawnie.

Dlaczego pralka nie pobiera płynu do płukania?

Przyczyny tego, że pralka przestaje pobierać płyn do płukania, mogą być różne. Jak wspomnieliśmy, może to być poważna usterka, ale niekoniecznie. W pierwszej kolejności sprawdź wężyk doprowadzający do pralki wodę. Jeśli jest zagięty lub mocno skręcony, może to prowadzić do nieprawidłowego działania pralki, w tym niepobierania płynu do płukania. Jeśli z wężykiem jest wszystko w porządku, zajrzyj do szufladki. Możliwe, że płyn zostaje w zbiorniczku z powodu mocnego zabrudzenia syfonu. Jest jeszcze trzecia opcja — osad z kamienia zapychający pokrywę dozującą znajdującą się nad szufladką.

Co robić, kiedy pralka nie pobiera płynu do płukania? Fot. Freepik
Co robić, kiedy pralka nie pobiera płynu do płukania? Fot. Freepik

Jak wyczyścić szufladkę, kiedy pralka nie pobiera płynu do płukania?

Syfon w pojemniku na płyn do płukania może zostać zapchany przez brud oraz gromadzące się w nim resztki detergentu. Zwykle dzieje się tak, gdy używasz płynów, które są bardzo lepkie lub zawierają olejki. Aby uniknąć niedrożności syfonu, należy regularnie czyścić całą szufladkę. Jeśli jednak syfon jest już zapchany, w prosty sposób możesz go wyczyścić. Wyciągnij szufladkę z pralki i umieść w misce. Namocz ją w ciepłej wodzie. Jeśli zabrudzenia są naprawdę silne, dodaj do wody octu oraz sody oczyszczonej. Aby dokładnie wyszorować wszystkie zakamarki, w tym syfon, użyj starej szczoteczki do zębów.

Co sprawdzić, kiedy pralka nie pobiera płynu do płukania? fot. Freepik
Co sprawdzić, kiedy pralka nie pobiera płynu do płukania? fot. Freepik

Jak wyczyścić pokrywkę dozującą w pralce?

Pokrywa dozująca znajduje się nad szufladką na detergenty. Ponieważ przepływa przez nią woda, może zostać zakamieniona. Najczęściej dochodzi do tego, gdy urządzanie korzysta z bardzo twardej wody. Jeśli widzisz, że dysze są zapchane przez osad z kamienia, musisz się go pozbyć. Użyj środka odkamieniającego. Z domowych specyfików dobrze sprawdzą się ocet lub sok z cytryny. Wlej jeden z nich (lub ich mieszankę) do butelki ze spryskiwaczem i nanieś na pokrywę dozującą. Odczekaj kilka minut, aż kamień zostanie rozmiękczony. Następnie wyszoruj pokrywę szczoteczką. To powinno załatwić problem, kiedy pralka nie pobiera płynu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także