PoradyPralka pierze dłużej niż powinna i zużywa dużo wody? Znamy powód!

Pralka pierze dłużej niż powinna i zużywa dużo wody? Znamy powód!

dlaczego pralka pierze dłużej niż powinna Fot. freepik.com
dlaczego pralka pierze dłużej niż powinna Fot. freepik.com

22.10.2022 11:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dlaczego pralka pierze dłużej niż powinna? Czasami zdarza się, że ubrania spędzają w pralce więcej czasu niż powinny, a wybrany program wciąż się wydłuża. Jaka jest tego przyczyna.

1. Błędny czas na wyświetlaczu

Niektóre pralki są wyposażone w timer. Po wybraniu programu na wyświetlaczu pojawia się czas jego trwania. Jednak nie traktuj go jak wyrocznię. To jedynie czas szacunkowy i tylko zbliżony do faktycznej długości danego programu.

Dlaczego pralka pierze dłużej niż powinna, fot. Unsplash
Dlaczego pralka pierze dłużej niż powinna, fot. Unsplash

2. Niewłaściwe dozowanie detergentu

To częsty błąd popełniany przez wiele osób. Wszystko dlatego, że uważamy, iż dzięki większej ilości proszku, ubrania lepiej się dopiorą. Aby z ciuchów zostały usunięte zanieczyszczenia, to muszą one uderzać o ścianki bębna.

Jeżeli przesadzimy z detergentami, to w pralce powstanie za dużo piany. W efekcie odzież będzie tylko ślizgała się po bębnie, a czas prania zostanie wydłużony. Wszystko dlatego, że pralka będzie musiała uruchomić kolejne płukanie, żeby pozbyć się detergentu.

I zawsze używaj środków dedykowanych do konkretnych tkanin. Przykładowo produkty do prania wełny wytwarzają więcej piany.

3. Źle załadowana pralka

Najlepsze warunki dla pranej odzieży, to bęben załadowany w 70% (dobrze, żeby znajdowało się w nim kilka sztuk dużej i małej odzieży). Dzięki temu tkaniny równomiernie dociskają do ścianek bębna podczas wirowania. Zbyt duża lub zbyt mała (nie należy prać tylko jednej małej sztuki odzieży) ilość rzeczy w pralce zaburza cały cykl wirowania i pranie trwa dłużej.

Dlaczego pralka pierze dłużej niż powinna, fot. Unsplash
Dlaczego pralka pierze dłużej niż powinna, fot. Unsplash

4. Zbyt niskie ciśnienie wody

Jeżeli ciśnienie wody jest za niskie, to ma ona problem, aby dotrzeć do pralki. Wówczas automatycznie cały cykl prania ulega wydłużeniu. Dlatego koniecznie odkręć wąż i przelej przez niego wodę. Jeśli leci tylko cienkim strużkiem, to wymień wąż na nowy. Niektóre z nich posiadają dodatkowo sitko, które ma wyłapywać zanieczyszczenia. Sprawdź jego stan i w razie potrzeby wyczyść.

Jak dokładnie wyczyścić piekarnik?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także