PoradyWsyp do pralki 2 łyżki soli. Efekt przejdzie twoje najśmielsze oczwkiwania

Wsyp do pralki 2 łyżki soli. Efekt przejdzie twoje najśmielsze oczwkiwania

Pranie w soli to skuteczny domowy patent na plamy. Fot. Genialne.pl
Pranie w soli to skuteczny domowy patent na plamy. Fot. Genialne.pl
12.10.2023 14:00, aktualizacja: 12.10.2023 17:01

Niektóre plamy są naprawdę trudne do usunięcia, nawet jeśli stosujesz drogie, specjalistyczne środki. Rozwiązaniem może być pranie w soli! Wystarczy wziąć ją z kuchni i wsypać do bębna z praniem. Efekt tego prostego zabiegu pozytywnie cię zaskoczy.

Plamy z buraków, wina, pomidorów czy tłuszczu bywają oporne na pranie. Nawet jeśli ustawisz pralkę na najwyższą możliwą (bezpieczną dla tkanin) temperaturę i użyjesz drogich detergentów, czasami nie uda się ich całkowicie usunąć. Właśnie w takich przypadkach warto wypróbować pranie w soli. To tani i naturalny środek, który nie niszczy tkanin, ale doskonale radzi sobie z ciężkimi zabrudzeniami. Już 2 łyżki białych kryształków wystarczą, by uratować twoją ukochaną bluzkę czy najwygodniejsze spodnie.

Jak sól działa na plamy?

Sól ma w czasie prania kilka przydatnych zastosowań. Po pierwsze wzmacnia działanie proszku i świetnie radzi sobie z plamami, również tymi zaschniętymi i trudnymi do usunięcia. Doskonale wpływa też na kolory. Ma zdolność przywracania materiałom śnieżnej bieli. W przypadku kolorowych ubrań sprawia natomiast, że ich barwy odzyskują dawną intensywność. Poza tym sól to świetny neutralizator brzydkich zapachów (np. potu, dymu papierosowego czy stęchlizny), z którymi nie zawsze radzą sobie środki piorące. Mało tego, ten niepozorny biały proszek zmiękcza wodę, dzięki czemu chroni pralkę przed osadem z kamienia, a także sprawia, że ubrania są milsze w dotyku.

Pranie w soli pomaga usunąć m.in. trudne plamy po kawie. Fot. Freepik
Pranie w soli pomaga usunąć m.in. trudne plamy po kawie. Fot. Freepik

Jak robić pranie w soli?

Zastosowanie soli w czasie prania jest bardzo proste. Przygotuj ubrania jak zwykle i załaduj pralkę. Użyj normalnej ilości proszku lub kapsułki do prania oraz płynu do płukania (jeśli z niego korzystasz). Zanim uruchomisz wybrany program, dodaj do bębna 2 łyżki stołowe kryształków. Następnie włącz pralkę. Kiedy urządzanie zakończy pracę, wyjmij ubrania i rozwieś je do wysuszenia lub wysusz w suszarce bębnowej. Po plamach nie powinno być już ani śladu.

Na uporczywe plamy zastosuj pranie w soli. Fot. Freepik
Na uporczywe plamy zastosuj pranie w soli. Fot. Freepik

Czy zawsze można robić pranie w soli?

Choć to rozwiązanie ma wiele zalet, lepiej nie dodawać soli do prania za każdym razem. Sól jest silnym środkiem i używana zbyt często może zniszczyć pralkę. Wszystko przez to, że negatywnie wpływa na metalowe elementy urządzenia, a konkretnie przyspiesza ich rdzewienie. Pranie w soli jest więc sztuczką, którą lepiej stosować rozważnie. Kiedy nie możesz sobie poradzić ze szczególnie uporczywymi plamami, spokojnie możesz wsypać kryształki do bębna i nic złego się nie stanie. Stosowanie soli do każdego prania byłoby jednak mocno ryzykowną praktyką, która mogłaby znacząco skrócić żywotność pralki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także