PoradyLajfhakiW try miga usuwam plamy z błota. Patent znam od ciotki Władki, stosujemy go od lat

W try miga usuwam plamy z błota. Patent znam od ciotki Władki, stosujemy go od lat

jak usunąć plamy z błota, fot. freepik
jak usunąć plamy z błota, fot. freepik
01.10.2023 10:40

Zbliżająca się jesień nie zawsze wygląda bajkowo. Zazwyczaj jest szarobura, deszczowa i zimna, przez co nie zachęca do żadnych aktywności na zewnątrz. Podpowiadamy, jak usunąć plamy z błota.

Często nawet nie wiemy, kiedy osadza się na naszych ubraniach lub obuwiu. Przez to po powrocie do domu możemy być w niemałym szoku. Wiele osób odruchowo wyrzuci pobrudzone do ciuchy do kosza, nie widząc żadnych szans na ich dopranie, a pozostali będą próbować ratować je za wszelką cenę. Okazuje się, że czyszczenie wcale nie musi być mozolne i długie. Poznaj, jak usunąć plamy z błota.

Dlaczego tak trudno usunąć błotniste zaplamienia?

Po pierwsze błoto pod wpływem wody wcale nie znika, a wręcz przeciwnie. Wynika to z substancji w nim zawartych, a przede wszystkim żelaza. Ma on właściwości barwiące, przez co pozostawia po sobie żółto-brązowe plamy. Nie inaczej jest z błotem na chodnikach, które tworzy się podczas zimy. W połączeniu ze specjalnymi preparatami jak np. sól lub płyny samochodowe staje się niebywale trwałe. Właśnie przez to nie możemy sobie poradzić z nimi za pomocą standardowych środków czyszczących m.in. proszku. A więc jak usunąć plamy z błota? Zapieranie ubrań lub butów to marny pomysł, który tylko wyrządzi więcej szkody niż pożytku. Jednak nie trzeba spisywać od razu wszystkiego na straty.

A man in jeans and boots walks through the swamp in rainy weather, in the countryside, legs close up.
A man in jeans and boots walks through the swamp in rainy weather, in the countryside, legs close up.

Jak usunąć plamy z błota?

Do tego nie potrzeba wymyślnych środków chemicznych, które kosztują krocie. Wystarczy w zupełności to, co z pewnością masz w domu. Jednak na początku, przed przystąpieniem do czyszczenia, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego preparatu. Musi być on dostosowany do zabrudzonego materiału tak, aby go dodatkowo nie uszkodzić. Nawet jeśli uda się dobrać najlepszą metodę, to na początku należy przetestować ją na małym fragmencie tkaniny. W ten sposób sprawdzisz, czy na pewno nie uszkadza ona włókien. Jak usunąć plamy z błota? Do jeansu najlepiej sprawdzi się wysuszenie plamy, można zrobić to w słoneczny dzień lub poczekać, aż sama zastygnie. Następnie sięgnij po twardą igłę i zacznij wykruszać delikatnie błoto. W ten sposób brud odejdzie bez problemu, a na koniec pozostaje tylko wytrzepać spodnie i gotowe. Bawełniane tkaniny wymagają użycia alkoholu lub octu, wystarczy nasączonym wacikiem przecierać plamę aż do zniknięcia. Delikatniejsze materiały będą wymagały namaczania w roztworze wody i soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. Jednak bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie oddanie ich do zaufanej pralni.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także