PoradyProducenci aut ukryli w zagłówkach narzędzie, które może uratować Ci życie

Producenci aut ukryli w zagłówkach narzędzie, które może uratować Ci życie

Zagłówek w aucie Fot. Freepik / Genialne
Zagłówek w aucie Fot. Freepik / Genialne
Manuel

23.10.2022 11:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zagłówek w aucie w trakcie normalnej jazdy samochodem jest zazwyczaj po prostu miejscem, na którym wygodnie spoczywa nasza głowa. Ale może się przydać także w mniej oczywisty sposób w momencie powstania niebezpiecznej sytuacji.

Niepozorna część fotela

Obecnie w większości samochodów każdy fotel i także miejsca do siedzenia z tyłu mają zagłówek. Choć nie zawsze było to standardem. Kiedyś w wielu autach fotele kończyły się na wysokości linii pleców i nie było o co oprzeć głowy. Co ciekawe, wiele osób, które miały okazje przejechać się tego rodzaju pojazdami twierdzi, że rozwiązanie to jest dużo wygodniejsze. Bierze się to prawdopodobnie stąd, że sporo ludzi nie przywiązuje wagi do właściwego ustawienia fotela, w tym zagłówka. A zdarzają się też po prostu modele aut, w których te elementy są źle zaprojektowane. Warto jednak mieć świadomość, że zagłówki nad fotelami nie wprowadzono głównie z myślą o naszej wygodzie, tylko o naszym bezpieczeństwie.

Zagłówek w aucie, fot. freepik
Zagłówek w aucie, fot. freepik

Zagłówek w aucie może uratować Cię w trakcie wypadku

Przy dużej prędkości samochodu, w momencie gdy dochodzi do czołowego zderzenia nasze ciało i zwłaszcza nasza głowa są często poddane tak dużej sile, że potrzeba im jakiejś osłony, żebyśmy nie złamali karku. Gdyby nie z jednej strony poduszka powietrzna, a z drugiej właśnie zagłówek, to znacznie więcej wypadków kończyłoby się śmiercią pasażerów. Ten niepozorny zagłówek jest więc bardzo ważnym elementem zapewnienia nam bezpieczeństwa. Ostatnio coraz więcej osób wskazuje także na to, że przydaje się w jeszcze jednym typie sytuacji.

Zagłówek w aucie Fot. Genialne
Zagłówek w aucie Fot. Genialne

Jak wybić szybę w aucie zagłówkiem?

To, co wyróżnia zagłówki, to fakt, że można je bardzo szybko i bardzo łatwo zdemontować z fotela. Gdy to zrobisz, to zauważysz, że jest on zakończony dwoma metalowymi rurkami. Przez to idealnie nadaje się do awaryjnego wybicia szyby, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Na przykład w przypadku niespodziewanego, nagłego pożaru w samochodzie, czy wjechania do zbiornika wodnego. Wtedy najłatwiej wybić szybę wbijając pręt zagłówka w jej narożnik w miejscu, gdzie chowa się w drzwi samochodu. To bardziej wyważenie jej, niż wybicie, ale jest skuteczne.

Takim zagłówkiem możesz także łatwo wybić szybę w innym samochodzie, np. w momencie gdy znajduje się w nim dziecko w sytuacji zagrożenia. Zagłówek wbij w ramkę szyby, a następnie pociągnij go do siebie w dół. Pod wpływem nacisku szyba pęknie.

Zagłówek w aucie Fot. Genialne
Zagłówek w aucie Fot. Genialne

A tutaj przeczytasz o tym, jak przygotować auto na zimę.

Może też chciałbyś wiedzieć, jak poprawnie odczytać rok produkcji opony?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także