PoradyProdukty z robakami w składzie jadłeś od dawna. Oto 5 najpopularniejszych przykładów

Produkty z robakami w składzie jadłeś od dawna. Oto 5 najpopularniejszych przykładów

Na początku 2023 r. Unia Europejska dopuściła wykorzystania w przemyśle spożywczym kilku produktów z owadów. Niektórych oburzyło to rozwiązanie, ale prawda jest taka, że insekty mogły być wykorzystywane (i były!) już od dawna. Przedstawiamy niektóre popularne produkty z robakami w składzie.

produkty z robakami w składzie fot. Suzelfe, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons
produkty z robakami w składzie fot. Suzelfe, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

07.06.2023 13:58

W wielu krajach świata (szczególnie w Azji) owady są od wieków elementem codziennej diety. W Europie to wciąż kontrowersyjny temat. Wiele osób uważa, że jedzenie insektów jest obrzydliwe i wzdryga się na samą myśl o takiej możliwości. Tymczasem owady wykorzystuje się w przemyśle spożywczym od dawna. Zawiera je wiele popularnych produktów, głownie słodyczy. Wiele osób spożywało je, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Dlaczego robaki są dodawane do żywności?

Według naukowców owady mogą być dobrą alternatywą dla mięsa. Zawierają dużo białka, a ich hodowla wymaga znacznie mniejszej produkcji dwutlenku węgla i zużycia wody niż np. wieprzowiny. Dla przedsiębiorstw produkujących żywność wykorzystanie insektów może oznaczać spore oszczędności. Nie bez znaczenia jest również fakt, że owady mają bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Można stosować je przy produkcji m.in. pizzy, pieczywa, makaronów, sosów, dań na bazie warzyw, substytutów mięsa czy napojów piwopodobnych.

Od dawna jemy produkty z robakami w składzie. Fot. Getty Images
Od dawna jemy produkty z robakami w składzie. Fot. Getty Images

Oto popularne produkty z robakami w składzie

Od 2023 roku w produkcji żywności mogą być wykorzystywane  proszek ze świerszcza domowego oraz larwy pleśniakowca lśniącego (w formie mrożonej, pasty, suszu lub proszku). Znacznie wcześniej dopuszczono stosowanie innych składników z owadów, w tym niektórych barwników. Właśnie za ich sprawą prawdopodobnie nie raz jadłeś produkty z robakami w składzie. Oto kilka najpopularniejszych:

  • Czekoladki Kinder Schoco-Bons mają błyszczącą powłokę wykonaną z szelaku. Substancja oznaczana na etykietach jako E904 to naturalna żywica pozyskiwanej z wydzieliny czerwców (pluskwiaków żyjących na drzewach).
  • Czekolada Milka z kolorowymi dropsami również zawiera szelak. Pokrywa on niewielkie, barwne pastylki znajdujące się w tabliczce. Niektórzy mylą je ze Smarties, ale ich skorupki to roślinny wosk karnauba i wosk pszczeli.
  • Również popularne M&M's zawierają robaki. W tym przypadku chodzi o składnik oznaczany jako E102, czyli koszenilę. To barwnik z czerwców kaktusowych. Czasem jest wymieniany w składzie jako: „czerwony karmin” lub „karmin”.
  • Kwaśne żelki Trolli Robaki Świetliki również są barwione karminem. E102 znajdziesz także w innych gumowych przysmakach.
  • Makaron białkowy to kolejny produkt z owadami w składzie. W tym wypadku wykorzystuje się najczęściej (dopuszczone do wykorzystania w żywności w 2021 r.) larwy mącznika i świerszcze. Znajdziesz je również w składach produktów wysokobiałkowych, np. batonów.
produkty z robakami w składzie fot. genialne.pl
produkty z robakami w składzie fot. genialne.pl

Jak rozpoznać owady w składzie jedzenia?

Choć niektórzy są temu przeciwni, produkty z robakami w składzie będą pojawiać się coraz częściej na sklepowych półkach, a co za tym idzie - również w naszych domach. Jeśli chcesz ich unikać, uważnie czytaj etykiety. Te oznaczenia wskazują na wykorzystanie insektów:

  • Acheta domesticus — to łacińska nazwa świerszcza domowego;
  • Tenebrio Molitor — z łaciny mącznik młynarek;
  • Locusta migratoria — z łaciny szarańcza wędrowna;
  • E904 — to oznaczenie wspomnianego już szelaka;
  • E120 — oznaczenie koszenili.
owadyjedzeniewarto wiedzieć