PoradyProsty sposób na zaparowane okna. Wymieszaj 2 składniki i spryskaj szyby

Prosty sposób na zaparowane okna. Wymieszaj 2 składniki i spryskaj szyby

Sposób na zaparowane okna Fot. Freepik
Sposób na zaparowane okna Fot. Freepik
Manuel
11.11.2022 10:20

Dlaczego okna w moim domu są zaparowane? Zwłaszcza stare okna mają tendencję do tworzenia się kropelek wilgoci na nich. Jaki jest najlepszy sposób na zaparowane okna? Pokażemy Ci kilka najefektywniejszych rozwiązań.

Dlaczego moje okna zachodzą parą?

Aby ustalić przyczynę zaparowywania okien, należy się przyjrzeć uszczelkom, szybom i skrzydłom okien. Najczęściej chodzi o problemy z izolacją i specyficzne warunki panujące z jednej strony w mieszkaniu, z drugiej na zewnątrz. Po ulewnym deszczu sprawdź swoje uszczelki okienne. Uszczelki obwodowe są podatne na uszkodzenia, gdy w pobliżu okien gromadzi się zbyt dużo wody.

Przyczyną zaparowywania może też być nadmiar ciepła. Ponieważ ciepłe powietrze rozszerza się, powietrze wewnątrz okna z podwójną szybą (a taką mają praktycznie wszystkie plastikowe okna) może rozciągnąć Twoje uszczelki. Chociaż nie będzie to problemem w każdy gorący letni dzień, wystawienie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych może z czasem pogorszyć stan uszczelek okiennych.

Ostatnią z najczęstszych przyczyn jest zbyt duża wilgotność powietrza mieszkaniu. Łatwo to wyłapać zwłaszcza przy suszeniu w ich pobliżu prania i podobnych czynnościach.

sposób na zaparowane okna, fot. freepik
sposób na zaparowane okna, fot. freepik

Najlepszy sposób na zaparowane okna

Jest kilka bardzo skutecznych sposobów na zaparowane okna. To, który wykorzystasz, będzie zależało od konkretnej sytuacji:

Regularne wietrzenie

To metoda niebywale prosta, tania i skuteczna. Najlepiej jest wietrzyć pomieszczenie krótko i intensywnie. Uchyl okna/drzwi tak aby powstała odczuwalna cyrkulacja powietrza. Z reguły wystarczy kilka minut, abyś pozbył się problemu. Zdarza się jednak, że z jakiegoś powodu nie chcemy uchylać okien, albo w pomieszczeniu znajduje się np. wilgotne pranie i problem za chwilę pojawi się ponownie. Wtedy warto się odwołać do którejś z pozostałych metod.

Rozszczelnienie okien

Wiele osób o tym nie wie, ale prawie wszystkie nowoczesne plastikowe okna mają 3 tryby funkcjonowania pozwalające regulować poziom ich rozszczelnienia, który może pomóc Ci wygrać z wilgocią. Więcej o tym piszemy w artykule: 2 razy do roku powinieneś zmieniać tryb w swoich oknach. Pomoże Ci to dużo zaoszczędzić.

Montaż nawiewników

To bardzo skuteczny sposób na zaparowane okna. Zapewni to wymianę powietrza bez wychładzania pomieszczenia i utraty ciepła. Warto zdać się na nawiewniki ciśnieniowe lub nawiewniki higrosterowne. Obsługa w fachowych sklepach powinna Ci pomóc dobrać najlepsze dla Twojego domu.

Zakup osuszacza powietrza

To urządzenie służące do mechanicznego usuwania wilgoci z powietrza. Przypomina ono w swoim działaniu klimatyzację, choć z reguły jest od niej odczuwalnie tańsze. Przy zakupie osuszacza warto zwrócić uwagę na odpowiednie dobranie modelu do wielkości pomieszczenia. Te najtańsze modele nie mają szans poradzić sobie z większymi pokojami.

Domowe sposoby na zaparowane szyby

Jeśli chcesz ograniczyć osadzaniu się wilgoci na szybach, przetrzyj je po umyciu:

  • pianką do golenia,
  • samym octem,
  • lub gliceryną z octem w proporcji 1:1. Para nie będzie się osadzać w takim stopniu, jak przed zastosowaniem tych specyfików.
Sposób na zaparowane okna Fot. Genialne
Sposób na zaparowane okna Fot. Genialne

Poznaj przepis na domową piankę do czyszczenia okien

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także