PoradyLajfhakiPrzechowujesz mleko w ten sposób w lodówce? Ono szybko straci świeżość

Przechowujesz mleko w ten sposób w lodówce? Ono szybko straci świeżość

gdzie trzymać mleko, fot. Genialne
gdzie trzymać mleko, fot. Genialne

07.08.2023 09:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sięgając po nie, automatycznie otwieramy drzwi lodówki. Podpowiadamy, gdzie trzymać mleko i jakie miejsce jest dla niego najlepsze.

Zazwyczaj sięgamy po nie codziennie i po użyciu bezwiednie odkładamy do lodówki.  Jak się okazuje, warto zwrócić swoją uwagę na to, w którym miejscu dokładnie stoi mleko. Ma to niebagatelny wpływ na jego świeżość oraz smak. Dlatego, jeśli trzymasz je na drzwiach, to popełniasz błąd.

Czy warto spożywać mleko?

Od wielu lat między specjalistami toczy się zaciekła wymiana zdań o to, czy powinno się pić mleko. Jedni namawiają, a drudzy odradzają. Natomiast badania nad tym napojem, dają ciekawe wyniki. Ma on w sobie wiele witamin m.in. A, B12, C, D i K oraz minerałów takich jak wapń, potas, magnez oraz fosfor. Dzięki nim mleko zmniejsza ryzyko zachorowania na osteoporozę, nadciśnienie tętnicze, nowotwór jelita grubego, jak również choroby niedokrwiennej serca. Co ciekawe dieta bogata w wapń hamuje apetyt, przez co pomaga chudnąć. Mleka nie mogą spożywać osoby uczulone na laktozę, które po jego wypiciu mają problemy żołądkowe i jelitowe. Dlatego w sklepach można spotkać różne zamienniki standardowego mleka (mające pochodzenie roślinne).

milk products - tasty healthy dairy products on a table
milk products - tasty healthy dairy products on a table

Gdzie trzymać mleko?

Kluczowe w jego przechowywaniu jest konkretne miejsce. Zazwyczaj wybiera się drzwi lodówki, ponieważ półki tam umiejscowione idealnie pasują do kształtu butelki lub kartonika. Jednak mleko pozostawione w tym miejscu narażone jest na wahania temperatury, podczas każdego otwierania lodówki. Natomiast kiedy zamkniesz drzwiczki, to przez pewien czas temperatura w lodówce nadal pozostanie na podwyższonym poziomie. Otwartą butelkę lub karton mleka należy przechowywać w temperaturze od 2 do 4 stopni Celsjusza. Idealne miejsce to środkowa lub dolna półka lodówki. Ta niewielka, ale istotna zmiana poprawi świeżość napoju. Różnicę poczujesz od razu. W ten sposób warto przechowywać także pozostały nabiał m.in. jogurty, kefiry oraz śmietany. Natomiast jeśli kupujesz większą ilość mleka, a otwierasz tylko jedno, to w lodówce nie trzymaj wszystkich zakupionych kartonów.

Open refrigerator filled with food. Focus on Bottles of milk in the fridge
Open refrigerator filled with food. Focus on Bottles of milk in the fridge
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także