PoradyLajfhakiPrzed skorzystaniem z toalety obkładasz deskę papierem? Tak przyciągasz do siebie bakterie

Przed skorzystaniem z toalety obkładasz deskę papierem? Tak przyciągasz do siebie bakterie

Przed skorzystaniem z toalety obkładasz deskę papierem? Tak przyciągasz do siebie bakterie
02.06.2023 16:31

Wiele osób przed skorzystaniem z toalety w miejscu publicznym używa papieru toaletowego do rozłożenia go na powierzchni klozetu. Nie jest to jednak najlepszy pomysł. Podpowiadamy, dlaczego papier na desce sedesowej to złe rozwiązanie.

W obawie przed bakteriami i zarazkami zgromadzonymi na desce sedesowej w publicznej toalecie tworzymy misterne konstrukcje ochronne z papieru toaletowego. W efekcie bakterie nie znikają, a przesiąkają do jego warstw.

Papier lub rolka po nim na desce sedesowej

  • Zazwyczaj nie ma żadnych bakterii na deskach sedesowych. Są one tak zaprojektowane, że ich śliska powierzchnia nie pozwala drobnoustrojom na to, by się do niej przyczepić. Papier toaletowy ma zaś lekko szorstką strukturę, która jak magnes przyciąga do siebie zarazki. Stosowanie go jako ochrony przynosi więc odwrotny efekt.
  • Bardzo często w toaletach publicznych brakuje papieru toaletowego, co powoduje szereg problemów. Zdarza się też, że rolka po zużytym papierze znajduje się między klapą a deską i jest to bardzo jasny sygnał. Oznacza to, że w danej kabinie nie ma papieru i trzeba użyć chusteczek higienicznych lub ręczników papierowych. Ten znak można zauważyć w galeriach handlowych, hotelach, a nawet na dworcach. My również możemy pozostawić w ten sposób rolkę po papierze na desce sedesowej, np. w wynajmowanym pokoju, co będzie sygnałem dla obsługi, aby uzupełnić jego braki.
Pusta rolka pod deską sedesową to ważny sygnał. Fot. Genialne.pl
Pusta rolka pod deską sedesową to ważny sygnał. Fot. Genialne.pl

Skuteczne metody na czystą deskę sedesową

Najlepszą ochroną przed bakteriami będzie regularne czyszczenie deski sedesowej oraz całej muszli klozetowej. Wystarczy wykorzystać do tego celu domowe preparaty czyszczące, które będą o wiele bardziej skuteczne od ich sklepowych odpowiedników. Najgorsze do usunięcia są zazwyczaj żółte plamy, które powstają w wyniku osadzania się moczu. Do takich zabrudzeń wystarczy użyć octu i sody oczyszczonej, które nie tylko wybielą zażółcone miejsca, ale też zdezynfekują zgromadzone tam bakterie. Na początku trzeba polać plamy octem i zostawić na około 30 minut lub dłużej, jeśli zabrudzenia są trudne do usunięcia. W kolejnym kroku te same miejsca sypie się obficie sodą oczyszczoną, a potem znowu polewa octem i pozostawia na 10 minut. Po tym czasie wystarczy wyszorować deskę oraz opłukać ją wodą.

żółta deska sedesowa, fot. getty images
żółta deska sedesowa, fot. getty images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także