PoradyLajfhakiPrzestraszony i zestresowany kot cierpi. Uspokoisz go w jeden sposób

Przestraszony i zestresowany kot cierpi. Uspokoisz go w jeden sposób

Koty, tak jak i ludzie narażone są na emocje. Odczuwają złość, lęk, stres, co nie pozostaje to obojętne na ich organizm. Niewielki bodziec może wywołać u nich mocną reakcję emocjonalną. W dłuższym czasie stres u kota może mieć dla niego przykre konsekwencje zdrowotne. Zobacz, co musisz wiedzieć, aby temu przeciwdziałać.

stres u kota fot. freepik
stres u kota fot. freepik

Jak zachowuje się przestraszony kot?

Zestresowanemu kotu towarzyszyć będą różne niekontrolowane emocje. Są one wynikiem silnego stresu, z którym kociak próbuje sobie poradzić. Jak zachowuje się przestraszony kot?

Jedną z reakcji jest bieganie skulonym, nierzadko z nastroszonym futrem. W takim momencie kociak wygląda tak, jakby poraził go prąd. Jest to dość charakterystyczny objaw, który najłatwiej rozpoznać.

Inną reakcją może być wycofanie lub skulenie się.  Stres u kota może też objawiać się nerwowym odskakiwaniem, syczeniem czy nerwowym odskakiwaniem.

Obraz

Ten ostatni objaw często możemy zauważyć na "śmiesznych" nagraniach w internecie, na których widać, jak przerażony kot podskakuje na widok nieznanego przedmiotu, np. ogórka. Chociaż wydaje się to być zabawne, dla kota taka sytuacja jest niezwykle stresująca.  Dlaczego?

Wynika to z kociego instynktu. Kształt ogórka kojarzy się kotu z wężem, który w przeciwieństwie do warzywa, jest realnym zagrożeniem, nie tylko dla kotów. Teraz już wiesz, że jeśli kot reaguje dziwnie na różne nowe przedmioty, związane jest to z poczuciem zagrożenia.

Dlaczego koty są lękliwe?

Koty uznawane są za zwierzęta chodzące swoimi drogami i odważne. Mimo to nierzadko mogą pod wpływem różnych bodźców odczuwać stres i strach. Z czego to wynika? Czynników jest kilka.

Uznaje się, że wiele zależy od środowiska, w którym wychowywał się kociak oraz jego osobowości. Instynkt obronny również odgrywa tutaj dużą rolę. Niektórzy uważają, że za odczuwanie stresu u kota odpowiada rasa, czy sposób socjalizacji z otoczeniem.

Co ciekawe jedne koty mogą reagować stresem na dany bodziec, a inne całkowicie go zignorować. Dlatego niekiedy trudno jest określić, co jest przyczyną odczuwania lęku u kota. Dużo informacji daje nam wiedza dotycząca przeszłości kota. Szczególnie warunki, w jakich przebywał, zanim trafił do rąk właściciela.

W innym wypadku można jedynie domniemywać przyczyn lękowych.  Jednak jest jedna ważna przyczyna, o której powinieneś pamiętać.

Koty nie lubią nowości i zmian, są one dla nich niezwykle stresujące. Może zaskoczy Cię fakt, że nawet drobne zmiany w mieszkaniu, rytmie dnia czy wśród ludzi, z którymi funkcjonują, mogą je zestresować.

Obraz

Inną przyczyną, wywołująca u kota stres, jest zaburzenie w relacji z innym kotem, przebywającym w jego otoczeniu.

Tak często zdarza się, jeśli w domu żyje więcej niż jeden kot. Owszem pomiędzy zwierzakami może dochodzić do nieporozumień. Jednak, jeśli jest to długotrwałe i kończy się napadami agresji, warto skonsultować się z behawiorystą.

Ostatnią przyczyną stresu u kota jest zaburzenie w relacji między nim, a jego opiekunem. Wtedy koty, które są zbyt mocno przywiązane do "swojego człowieka", mogą być podatne na stres, kiedy opiekun zostawia go samego. Mogą też być zazdrosne, jeśli opiekun kieruje swoją uwagę na coś lub kogoś innego, w tym też inne zwierzę. Przez co kot może czuć się zagrożone i reagować zaborczością.

Domowe sposoby na uspokojenie kota

Miej świadomość, że długotrwały stres u kota wiąże się ze stałym wysokim poziomem kortyzolu w organizmie. To powoduje osłabienie układu odpornościowego zwierzaka. Dlatego jest on bardziej podatny na infekcje lub odnowienie się starych infekcji.

Jest to szczególnie niebezpieczne u kotów młodych i kocich seniorów.  Stres u kota wiąże się też z wieloma zaburzeniami ze strony układu pokarmowego. Najczęściej są nimi wymioty i biegunka.

Jednak mogą później rozwinąć się też stany zapalne. Wszystkie te objawy są połączone z bólem i dyskomfortem, co dodatkowo pogarsza samopoczucie kota.

Jak zatem rozładować stres u kota w domu?

Przede wszystkim obserwacją. Masz już wiedzę na temat tego, jakie są przyczyny zestresowania kota i jak zachowuje się, kiedy się boi. Jeśli zauważysz, że źle reaguje na dany przedmiot, wyeliminuj go z jego otoczenia.

Spróbuj też zrezygnować ze zbyt nagłych i wielu zmian. Jeśli musisz, wprowadzaj je powoli, niech kot się oswaja. Zrób mu też kilka kryjówek w domu, aby mógł w razie odczuwania stresu, po prostu się do nich schować.

Kuwetę zaś umieść w spokojnym miejscu. W przypadku dość dużej nerwowości możesz rozprowadzić w domu feromony za pomocą sprayu. Pamiętaj, że spokojne życie kota zależy od jego otoczenia.

4 zabawki dla kota DIY