PoradyPrzez takie błędy Twój dom staje się celem włamywaczy. Lepiej ich unikaj

Przez takie błędy Twój dom staje się celem włamywaczy. Lepiej ich unikaj

Jak uniknąć włamania do domu? Fot. Genialne.pl
Jak uniknąć włamania do domu? Fot. Genialne.pl

24.11.2022 21:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przekonaj się, jak uniknąć włamania do domu. Okazuje się, że drobne triki zabezpieczą Twoją posiadłość lub mieszkanie przed złodziejami.

Z każdym rokiem wzrasta liczba włamań do nieruchomości w naszym kraju. W 2019 r. policja odnotowała ich ponad 71 tys. Przestępcy atakują zwykle w momencie, kiedy domownicy są na wakacjach bądź w pracy.

1. Nie zostawiaj poczty w skrzynce na listy

Przede wszystkim zadbaj o to, by w skrzynce na listy nie zalegały ulotki bądź listy. To znak dla złodziei, że mieszkańców może nie być w domu. Dlatego poproś sąsiada lub kogoś znajomego, aby regularnie opróżniał Twoją skrzynkę na listy.

Jak uniknąć włamania do domu, fot. Freepik
Jak uniknąć włamania do domu, fot. Freepik

2. Nie chowaj klucza w oczywistym miejscu

Niestety wiele osób ma nawyk zostawiania kluczy do mieszkania w pobliżu drzwi wejściowych. Zwykle chowamy go pod wycieraczką czy doniczką z kwiatami. Tam włamywacz zajrzy w pierwszej kolejności. Jeśli już musisz zostawić klucz, to dobrze go ukryj. Możesz przymocować go do spodniej części kamienia, skryć w fałszywym zraszaczu trawy, budce dla ptaków czy wydrążonym pniaku drzewa.

3. Nie zostawiaj wartościowych rzeczy na widoku

Przed wyjazdem czy wyjściem do pracy schowaj wartościowe rzeczy. Nie zostawiaj blisko okna biżuterii czy sprzętu elektronicznego. Wszystko dlatego, że włamywacz z powodzeniem je wypatrzy i może wziąć Twój dom za cel.

Jak uniknąć włamania do domu, fot. Freepik
Jak uniknąć włamania do domu, fot. Freepik

4. Zostaw odsłonięte rolety

Co więcej, kiedy wyjeżdżasz nie zaciągaj wszystkich okien ani nie zasłaniaj rolet w oknach. To znak dla rabusiów, że dom jest najprawdopodobniej pusty. Podobnie rzecz ma się z oświetleniem. Ciemne otoczenie kusi złodziei. Dlatego przed domem zamontuj oświetlenie z czujnikiem ruchu, a w oknie zostaw zapaloną lampkę (najlepsza będzie taka na baterie, aby nie zużywała prądu).

5. Nie gardź fałszywymi kamerami

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na system monitoringu, to pomyśl o zakupie fałszywych kamer. Wybierz te, które są odporne na warunki atmosferyczne i umieść w widocznym, ale niezbyt rzucającym się w oczy miejscu. Jest duża szansa, że odstraszą one złodziei.

Triki, które ułatwią Ci majsterkowanie i drobne naprawy w domu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także