PoradyLajfhakiGdy piwonia przekwita, czas na ten zabieg. Jeśli go pominiesz, za rok słabiej zakwitnie

Gdy piwonia przekwita, czas na ten zabieg. Jeśli go pominiesz, za rok słabiej zakwitnie

Przycinanie piwonii to klucz do ich prawidłowego rozwoju. Fot. Freepik
Przycinanie piwonii to klucz do ich prawidłowego rozwoju. Fot. Freepik
08.07.2023 11:19

Sezon na piwonie powoli dobiega końca. Kiedy nie zostanie na nich ani jeden kwiat, powinieneś odpowiednio zadbać o swoje rośliny. Podpowiadamy, jak przeprowadzić lipcowe przycinanie piwonii.

Większość roślin ogrodowych przycina się wiosną lub jesienią. W przypadku piwonii przycinanie należy jednak przeprowadzić również latem, zaraz po przekwitnięciu kwiatów. Dzięki temu będą zdrowo się rozwijać i za rok ponownie pięknie zakwitną. Podczas zabiegu musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Podpowiadamy, jak przyciąć roślinę, by jej nie zaszkodzić i za rok doczekać się wysypu pięknych kwiatów.

Dlaczego przycinanie piwonii w lipcu jest tak ważne?

Lipcowe cięcie piwonii jest bardzo proste. Polega na usunięciu przekwitłych kwiatów. Nie można zapominać o tym zabiegu, ponieważ bez niego piwonie zawiążą owoce i wytworzą nasiona. Jeśli do tego dojdzie, w kolejnym sezonie pojawi się znacznie mniej kwiatów. Letnie cięcie jest niezbędne, jeśli chcesz, by za rok piwonia ponownie obsypała się mnóstwem pąków, z których rozwiną się okazałe kwiaty. Do przycinania piwonii wykorzystaj zdezynfekowany, ostry sekator. Pędy obcinaj w odległości kilku centymetrów od przekwitłych kwiatów — tak, by na usuwanych fragmentach znajdowała się maksymalnie jedna para liści. Uważaj, by nie poszarpać pędów i nie uszkodzić rośliny. To może zaburzyć jej prawidłowy rozwój.

Przycinanie piwonii należy przeprowadzić również latem. Fot. Getty Images
Przycinanie piwonii należy przeprowadzić również latem. Fot. Getty Images

Kiedy jeszcze przycinać piwonie?

Drugie przycięcie piwonii powinieneś przeprowadzić na przełomie sierpnia i września, gdy roślina szykuje się już do zimowego odpoczynku. Od tego cięcia zależy to, jak przetrwa zimowe miesiące. Nie zwlekaj z tym za bardzo, ponieważ pędy muszą mieć odpowiednio dużo czasu, by zdrewnieć. W przeciwnym razie będą mocno narażone na uszkodzenia w czasie mrozów. Przed rozpoczęciem zabiegu zdezynfekuj sekator. Cięcia wykonuj pewnym, pojedynczym ruchem. Pędy odcinaj na ok. 1/3 długości. Całkowicie odetnij natomiast gałązki, które są uszkodzone lub uschnięte. Dzięki temu wiosną piwonia będzie bujnie rosnąć i pięknie kwitnąć. Wyjątkiem od tych zasad jest piwonia drzewiasta. W jej przypadku nie jest konieczne jesienne przycinanie. Wystarczy, że zostawisz roślinę w stanie spoczynku, a spokojnie przetrwa zimowe miesiące i wiosną wypuści nowe pędy oraz kwiaty.

Przycinanie piwonii gwarantuje, że pięknie zakwitnie za rok. Fot. Freepik
Przycinanie piwonii gwarantuje, że pięknie zakwitnie za rok. Fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także