PoradyLajfhakiW aptekach powstaną przymierzalnie? Pomysł ministerstwa budzi wątpliwości

W aptekach powstaną przymierzalnie? Pomysł ministerstwa budzi wątpliwości

Czy w aptekach powstaną przymierzalnie? Fot. Freepik/Pixabay
Czy w aptekach powstaną przymierzalnie? Fot. Freepik/Pixabay
13.08.2023 14:13

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło niedawno projekt rozporządzenia, które ma wprowadzić m.in. przymierzalnie w aptekach. To rozwiązanie wydaje się zaskakujące, a niektórzy uważają je nawet za “błąd redakcyjny”. Wyjaśniamy, co może oznaczać zmiana w przepisach.

18 lipca 2023 r. poddano pod konsultacje społeczne projekt nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinien odpowiadać lokal podmiotu wykonującego czynności z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne dostępne na zlecenie. Przepisy te dotyczą w głównej mierze aptek. W dokumencie wprowadzono kilka zmian, w tym wymóg tworzenia przymierzalni w aptekach.

Jakie zmiany planuje Ministerstwo Zdrowia?

Dotychczas apteki musiały m.in. stanowić jedną wyodrębnioną całość, umożliwiać swobodny dostęp świadczeniobiorcom, w szczególności osobom niepełnosprawnym z dysfunkcją narządu ruchu, zapewnić miejsce do oczekiwania, odpowiednio przechowywać wyroby medyczne czy mieć gładkie i łatwo zmywalne ściany i podłogi. Przymierzalnie były obowiązkowe tylko dla placówek wykonujących wyroby medyczne na zamówienie, a tego apteki nie robią. W nowym rozporządzeniu obowiązek posiadania przymierzalni ma dotyczyć wszystkich podmiotów sprzedających wyroby medyczne, a więc również aptek. Kolejna ważna zmiana odnosi się do obowiązku wyodrębnienia specjalnego magazynu lub szafy ekspedycyjnej na wyroby medyczne.

Przymierzalnie w aptekach mają powstać w przyszłym roku. Fot. Freepik
Przymierzalnie w aptekach mają powstać w przyszłym roku. Fot. Freepik

Po co przymierzalnie w aptekach?

Jak zwraca uwagę Polska Agencja Prasowa: “Na pierwszy rzut oka zmiana zaproponowana przez Ministerstwo Zdrowia to zwykły "redakcyjny błąd". Trudno bowiem wyobrazić sobie by apteki realizujące zlecenia na wyroby medyczne były skłonne do tworzenia w swoich lokalach przymierzalni”. Na razie jednak Ministerstwo Zdrowia nie odniosło się do tych przypuszczeń. Faktem jest jednak, że apteki mają w ofercie refundowane od 2023 r. seryjne rękawy i podkolanówki stosowane przy obrzękach limfatycznych. Od 2024 r. refundowany będzie również zakup pończoch, rajstop i podkolanówek używanych przy owrzodzeniach żylnych. Prawdopodobnie właśnie takie wyroby będzie można przymierzać, gdy rozporządzenie wejdzie w życie.

Przymierzalnie w aptekach to nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia. Fot. Freepik
Przymierzalnie w aptekach to nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia. Fot. Freepik

Kiedy w aptekach mają pojawić się przymierzalnie?

Resort zdrowia planuje, że nowe rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r. Od tego czasu apteki będą miały rok, by dostosować swoje lokale do nowych wymogów, a więc udostępnić swoim klientom przymierzalnie.  W praktyce oznacza to, że przymierzalnie będą musiały pojawić się w aptekach najpóźniej do końca przyszłego roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także