Przymrozki uszkodziły krzaczki malin? Oto, co musisz zrobić, żeby je uratować
Nocne przymrozki mogą mocno zaszkodzić krzaczkom malin. Jeśli zauważyłeś, że po chłodniejszej nocy rośliny są uszkodzone, musisz działać. Podpowiadamy, jak pomóc malinom po przymrozkach.
Maliny (zarówno odmiany letnie, jak i jesienne) kiepsko znoszą nocne spadki temperatury, z jakimi mamy do czynienia nawet w maju. Przymrozki niszczą pędy oraz liście, co zagraża przyszłym zbiorom. Warto wiedzieć, jak zabezpieczyć uprawę oraz jak pomóc malinom po przymrozkach, by straty były jak najmniejsze.
Jak przymrozki szkodzą malinom?
Największe szkody przymrozki wyrządzają malinom letnim. Po chłodnych nocach na krzaczkach można zauważyć uszkodzenia podstawy pędu kwiatostanowego oraz wiązek przewodzących. Na liściach pojawiają się przebarwienia sygnalizujące, że roślina cierpi z powodu niedoboru fosforu. W przypadku malin jesiennych, najbardziej narażony na negatywne działanie niskich temperatur jest system korzeniowy.
Jak pomóc malinom przetrwać przymrozki?
Aby maliny lepiej zniosły duży spadek temperatury, powinieneś odpowiednio przygotować uprawę na nadchodzące przymrozki. Nie czekaj z tym do ostatniej chwili. Przygotowania do przymrozków należy poczynić z odpowiednim wyprzedzeniem, by podjęte działania przyniosły pożądane skutki.
- Przed nadejściem chłodów dobrze zwilż glebę. Wilgotna ziemia kumuluje ciepło i oddaje je lepiej niż sucha.
- Przed przymrozkami zastosuj fertygację nawozem o dużej zawartości potasu i mikroelementów. Zabieg wzmacniający powinien być przeprowadzony od 36 do 24 godzin przed prognozowanym spadkiem temperatury.
- Rozłóż osłony z włókniny. Zrób to odpowiednio wcześniej, by ziemia zdążyła się nagrzać. Pamiętaj też, że większa gęstość materiału oznacza skuteczniejszą ochronę.
Jak pomóc malinom po przymrozkach?
Po okresie przymrozków powinieneś zastosować terapię naprawczą, by odbudować krzaczki malin i zapobiec zmniejszeniu plonowania. Konieczne będzie zastosowanie nawozów regenerujących oraz antystresowych. Do zabiegów niwelujących stres warto dodać odrobinę biostymulatora. Aby preparat spełnił swoją rolę, należy nanieść go na rośliny, kiedy ich temperatura osiągnie przynajmniej 6-7 stopni Celsjusza. Jeśli doszło do uszkodzenia pąków lub młodych przyrostów, zastosuj nawozy intensyfikujące kwitnienie i stymulujące zawiązanie owoców. Dobrym rozwiązaniem będą nawozy z wysoką zawartością krzemu. Zabiegi wzmacniające wykonuj co 5-7 dni. W przypadku malin jesiennych po ustąpieniu przymrozków powinieneś skupić się na stymulacji systemu korzeniowego.