Te 3 produkty z kuchni są idealne na wiosenny nawóz dla malin, a mało kto z nich korzysta

Te 3 produkty z kuchni są idealne na wiosenny nawóz dla malin, a mało kto z nich korzysta

kiedy należy nawozić maliny fot. Getty Images / freepik
kiedy należy nawozić maliny fot. Getty Images / freepik
29.03.2023 16:39

Dowiedz się, kiedy należy nawozić maliny i co warto stosować, aby je dobrze podkarmić po długiej zimie. Dzięki temu uzyskasz lepsze plony.

Krzaczki malin po przezimowaniu w gruncie powoli wiosną budzą się do życia. Wówczas zaczynają wypuszczać nowe pędy i oczywiście rozwijają swój system korzeniowy. Aby im w tym pomóc, konieczne jest właściwe nawożenie. Solidna dawka składników mineralnych sprawi, że krzaczki wzmocnią się i będą bardziej odporne na choroby czy inwazję szkodników.

Kiedy warto przeprowadzić nawożenie malin?

Do tego zabiegu przystąp wtedy, kiedy zniknie już śnieg, a ziemia odmarznie. Pierwszą dawkę nawozów zaaplikuj wczesną wiosną. Kolejną - wraz z końcem maja bądź na początku czerwca. Ostatnie nawożenie przeprowadź jesienią.

kiedy należy nawozić maliny, fot. gettyimages
kiedy należy nawozić maliny, fot. gettyimages

Oczywiście wiosną należy malinom dostarczyć dawkę azotu. Jednak nie przesadzaj z nim, gdyż te owoce są wrażliwe na przenawożenie. O zbyt dużej ilości azotu świadczą przerośnięte krzaczki, które nieustannie należy przycinać. Tymczasem niedobór azotu objawia się krótkimi pędami, a także żółknącymi liśćmi. Latem i jesienią nie stosuj już nawozów azotowych. Wówczas dostarcz owocom potasu i fosforu.

Czym warto nawozić maliny wiosną?

  • Obornik krowi z wodą: jedną łopatę krowich odchodów rozcieńcz w 10 litrach wody. Taką gnojówką podlewaj maliny. Pamiętaj, aby nawóz wylać tylko na glebę. Jeżeli dostanie się na liście czy pędy, to może je poparzyć.
  • Kurze odchody: do 10 litrów wody wsyp ok. litr obornika. Następnie odstaw całość na 2-3 dni. Później nawóz rozcieńcz z wodą w proporcji 1:1 i rozpocznij dokarmianie malin.
  • Obierki ziemniaków: zalej je wrzącą wodą i pozostaw na 2-3 dni. Po tym czasie nawóz jest gotowy do użytku.
kiedy należy nawozić maliny, fot. gettyimages
kiedy należy nawozić maliny, fot. gettyimages
  • Łuski cebuli: do 10 litrów wody wrzuć ok. 50 gramów łupin. Nawóz możesz używać po 14 dniach.
  • Drożdże: wymieszaj ze sobą 10 litrów wody, 10 gramów drożdży oraz 100 gramów cukru. Następnie poczekaj tylko dwie godziny i roztwór rozcieńcz wodą w proporcji 1:5. Ten nawóz należy zużyć od razu, ponieważ nie nadaje się do przechowywania.

Do przeprowadzenia nawożenia wybierz dzień po deszczu. Dzięki obecnej wilgoci w glebie krzaczki wchłoną więcej składników mineralnych. Najlepszą porą na dokarmianie owoców jest poranek lub wieczór. Nie rób tego pełnym słońcu.

Jak zrobić nawóz ze skórki banana? Jest naturalny, tani i świetnie ożywia rośliny doniczkowe

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także