PoradyLajfhakiPrzypuszczają atak na grzybiarzy i nie działają na nie repelenty

Przypuszczają atak na grzybiarzy i nie działają na nie repelenty

latające kleszcze, fot. Getty Images
latające kleszcze, fot. Getty Images

26.09.2023 12:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wielu się ich boi, ponieważ wywołują niebezpieczne choroby i zakażenia. Jednak jesienią nie zapadają w sen i nadal pojawiają się w wielu miejscach, czekając na ofiary. Czy latające kleszcze są niebezpieczne i czy należy się ich bać?

Najczęściej można spotkać je w lasach, a atakują od czerwca do listopada, jeśli jesień jest ciepła. Tak naprawdę nazywają się strzyżakami jelenimi, a potocznie zyskały przydomek latających kleszczy. Zazwyczaj pasożytują na leśnych zwierzętach (takich jak borsuki, sarny, jelenie), ale też atakują ludzi. Bez trudu mogą dostać się do uszu, nosa, a nawet wczepiają się we włosy.

Co musisz wiedzieć o latających kleszczach?

Ich ukąszenia na początku nie są zbyt widoczne, ale potem zaczynają być bolesne i powodują reakcję alergiczną. Świąd jest bardzo podobny do ugryzienia innych owadów, a grudka może utrzymywać się na skórze nawet do 3 tygodni. Okazuje się, że strzyżaki nie pochodzą z rodziny dobrze wszystkim nam znanych kleszczy. Wyróżniają się trzema parami odnóży, potrafią latać, ale w przeciwieństwie do kleszczy nie przenoszą chorób m.in. boreliozy. Natomiast kleszcze mają cztery pary nóg, nie posiadają skrzydeł, potrafią atakować z drzew i wbijają się w skórę. I ci najważniejsze: powodują niebezpieczne dla człowieka choroby. Jednak strzyżaków, przeciwieństwie do kleszczy, nie należy się obawiać.

Jak uchronić się przed latającymi kleszczami?

Nie działają na nie środki chemiczne, które można zakupić w wielu sklepach. Dlatego warto odpowiednio przygotować się na wyprawę do lasu. Najlepiej  włożyć buty z wysoką cholewką oraz długie spodnie, jak również bluzkę z długim rękawem. Ważnym elementem jest nakrycie głowy, które ochroni tę najważniejszą część ciała przed owadami. Po powrocie do domu z lasu warto od razu ściągnąć z siebie ubrania, a następnie wytrzepać i uprać w pralce. Później dokładnie obejrzyj skórę i zobacz czy nie zostałeś pokąszony przez te małe owady. Ten sposób zalecany jest przez leśników, którzy zmagają się z latającymi kleszczami na co dzień. Przed wyprawą na łono natury zawsze uważaj na siebie.

A young woman walking through the beautiful forest at sunset. Artikutza forest in Oiartzun, Gipuzkoa. Basque Country
A young woman walking through the beautiful forest at sunset. Artikutza forest in Oiartzun, Gipuzkoa. Basque Country
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także