Psy stoją wyżej od kotów? Badania pokazują, o które zwierzęta bardziej się troszczymy
Psy to prawdziwi przyjaciele człowieka. Traktujemy je jak pełnoprawnych członków rodziny, troszcząc się o nie jak o dzieci. Niestety, nie można tego samego powiedzieć o kotach. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kopenhaskiego wykazały, że ludzie zdecydowanie bardziej dbają o psy niż o koty. Z czego to wynika? Wyjaśniamy.
Merdają ogonem, skaczą, przytulają się, liżą, cieszą się z najmniejszej rzeczy. Psy to wyjątkowe stworzenia, które kochają nas bezwarunkowo. Kot to indywidualista. Przychodzi kiedy chce, odchodzi kiedy chce, nie słucha się i nie daje jakkolwiek zdyscyplinować. Zdaniem duńskich naukowców, zachowanie kotów ma ogromny wpływ na to, jak je traktujemy. Badania opublikowane w "Frontiers in Veterinary Science" wykazały, że o psy dbamy zdecydowanie bardziej niż o koty.
Które zwierzęta traktujemy lepiej?
W badaniu wzięło udział 844 właścicieli psów, 872 właścicieli kotów oraz 401 osób, które opiekują się psem i kotem. Przeprowadzono je w trzech krajach — Austrii, Danii i Wielkiej Brytanii. Opiekunów poproszono o wypełnienie ankiety, w której zadano pytania dotyczące miesięcznych wydatków na zwierzę, poziomu przywiązania emocjonalnego czy oczekiwania względem opieki nad zwierzęciem. Wyniki ankiety są zaskakujące i wyjątkowo zgodne, niezależnie od zamieszkiwanego kraju. Okazało się, że bardziej przywiązujemy się do psów i dbamy o nie bardziej niż o koty. Wydajemy więcej na ich leczenie, jedzenie, zabiegi, wykupujemy specjalne ubezpieczenie. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii nieznacznie faworyzowali psy, w przeciwieństwie do Austriaków i Duńczyków, u których różnica była najbardziej widoczna.
Psy kochamy bardziej
„Podczas gdy ludzie bardziej troszczą się o swoje psy, niż o koty we wszystkich krajach, różnice między krajami były zasadnicze. Wydaje się więc, że to nie jest ogólne zjawisko, że ludziom bardziej zależy na psach, niż na kotach. Podejrzewamy, że zależy to od czynników kulturowych, w tym od czasu spędzanego w towarzystwie zwierząt” – tłumaczy dr Peter Sandøe, autor badania. Zespół naukowców zaznaczył, że wynik badań mógłby być inny, gdyby zostały przeprowadzone na szerszą skalę.