PoradyRdza na umywalce. 5 sposobów na to jak skutecznie się jej pozbyć

Rdza na umywalce. 5 sposobów na to jak skutecznie się jej pozbyć

genialne.pl
genialne.pl
Manuel
28.07.2022 12:39

Rdza na umywalce jest przykrym widokiem, którego czasem nie tak łatwo jest się pozbyć. W tym artykule podpowiadamy, jak to zrobić dobrze i skutecznie - tak by pozbyć się jej raz na zawsze.

Od czego może powstać rdza na umywalce?

Rdza pojawia się, gdy żelazo i tlen reagują z wilgocią, tworząc tlenek żelaza. Dlatego też często można znaleźć ją po puszce kremu do golenia lub żyletce. Jednakże, możesz również znaleźć rdzawe plamy w pobliżu zlewu, prysznica i spustów muszli klozetowej, spowodowane przez wodę zawierającą wysoki poziom cząstek żelaza lub bakterii żelaza.

Aby się zabezpieczyć przed powstawaniem rdzy na spodzie różnych produktów możesz pomalować metalowy spód pianki do golenia i innych puszek lakierem bezbarwnym. Nałóż jego niewielką ilość, a rdza przestanie się pod tymi produktami pojawiać.

Oto 5 sposobów na po których rdza na umywalce trwale zniknie

genialne.pl
genialne.pl

#1 Użyj specjalistycznego środka do usuwania rdzy

Odrdzewiacze zwykle działają świetnie, ponieważ natychmiast utleniają rdzę bez konieczności szorowania. Wystarczy je spłukać, a zlew lub wanna wyglądają na lśniące czystością. Wielu właścicieli domów waha się jednak przed użyciem komercyjnych odrdzewiaczy, ponieważ zawierają one ostre substancje chemiczne, które wydzielają okropne opary i mogą przyprawić Cię o zawroty głowy. Produkty te mogą nawet powodować oparzenia na skórze, jeśli nie są obsługiwane prawidłowo. Ponadto, wiele osób szuka bardziej przyjaznego dla środowiska sposobu czyszczenia swoich zlewów i wanien. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, będziesz chciał spróbować raczej którejś z następnych metod.

#2 Użyj pumeksu

Zwykły pumeks jest również dobrym sposobem na usunięcie rdzy, zwłaszcza z porcelany, ponieważ nie porysuje ani nie uszkodzi Twojej powierzchni. Wystarczy zmoczyć kamień, zmoczyć zardzewiałą powierzchnię, a następnie lekko pocierać nim po powierzchni, aby usunąć rdzę.

#3 Użyj sody oczyszczonej i octu

W przypadku trudniejszych plam z rdzy, przygotuj pastę z trzech części sody oczyszczonej i jednej części octu. Nałóż ją na zardzewiałą powierzchnię za pomocą gąbki do szorowania i pozostaw na godzinę. Po spłukaniu go, rdza powinna zniknąć, choć w przypadku poważniejszych plam, może być konieczne powtórzenie procesu.

Obraz

#4 Użyj soku z cytryny i soli

Zrób pastę z soli i takiej ilości soku z cytryny (ten butelkowy też jest w porządku), aby uzyskać maź o gęstej konsystencji. Nałóż pastę na rdzę, pozwól jej osiąść przez 15 lub 20 minut, a następnie zmyj ją gąbką do szorowania.

#5 Użyj mokrej gąbki do szorowania

W przypadku lekkich, niewielkich plam może się również dobrze sprawdzić najzwyklejsza, zwilżona gąbka do szorowania. Z pewnością przyda się ona przy zapewnieniu umywalce codziennego dobrego wyglądu. Jednak nie jest to dobre rozwiązanie przy większych problemach z rdzą. Ta bowiem łatwo powraca, jeśli potraktuje się ją jedynie gąbką.

A tutaj przeczytasz o tym, jak skutecznie wyczyścić kabinę prysznicową.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także