NewsyZwierzęca liga mistrzów. 13 niedoścignionych rekordzistów, którzy konkurencję zostawiają w tyle

Zwierzęca liga mistrzów. 13 niedoścignionych rekordzistów, którzy konkurencję zostawiają w tyle

Zwierzęca liga mistrzów. 13 niedoścignionych rekordzistów, którzy konkurencję zostawiają w tyle

08.06.2022 07:28, aktual.: 08.06.2022 07:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W świecie zwierząt nie brak prawdziwych rekordzistów. Niektórzy z nich potrafią zdeklasować konkurencję swoimi niezwykłymi umiejętnościami. Oto zwierzęca liga mistrzów, czyli naprawdę niezwykłe rekordy zwierząt...

1. Rekordzistą z najdłuższym językiem jest...

...kameleon. Jest on pokryty śluzem i podczas polowania wysuwa się na odległość dwa razy większą niż długość ciała tego kręgowca. Imponująca jest także prędkość. Kameleon wyrzuca język w 20 milisekund i błyskawicznie chwyta swoją ofiarę. W przeprowadzaniu takich precyzyjnych operacji pomagają mu oczy, które potrafią poruszać się niezależnie od siebie w przeciwnych kierunkach.

halimqd/freepik
halimqd/freepik

2. Największym łasuchem jest...

...ryjówka  aksamitna. To malutki ssak występujący w Polsce. Jego długość ciała nie przekracza 6-8 cm. Co ciekawe żeruje w dzień oraz w nocy, a w ciągu doby jest w stanie zjeść tyle owadów, ile sam waży. Natomiast 10 godzin bez pożywienia, to dla ryjówki wyrok śmierci.

WWalas/wikimediacommons
WWalas/wikimediacommons

3. Najwierniejszymi ssakami są...

...wilki. To niezwykle rodzinne zwierzęta, które łączą się w pary na całe życie. Swoje amory rozpoczynają w lutym, a na przełomie kwietnie i maja rodzą się szczenięta. Wilki komunikują się ze sobą za pomocą mowy ciała (pokazują zęby, przytulają się, liżą, podgryzają, warczą). Natomiast kiedy samiec ginie, samica bardzo rzadko szuka nowego partnera i pozostaje wdową do końca życia.

Pixel-mixer/pixabay
Pixel-mixer/pixabay

4. Najszybszym ptakiem jest...

...sokół wędrowny. Podczas polowania wręcz spada na ofiarę, jak pocisk, z prędkością ponad 340 km/h i miażdży jej kark. Charakteryzuje się krępą sylwetką i niezwykle ostrym wzrokiem.

novoselov/freepik
novoselov/freepik

5. Rekord zwierząt w skokach w dal należy do...

...pchły. Potrafi przemieścić się na odległość nawet 50 cm (jednorazowy skok). Zawdzięcza to swoim mięśniom, w których gromadzi się specjalna substancja pozwalająca na oddanie nawet 30 tysięcy skoków bez odpoczynku.

Erturac/wikimediacommons
Erturac/wikimediacommons

6. Najlepszy słuch ma...

...barciak większy. To motyl, który wychwytuje dźwięki o częstotliwości 300 kHz. Natomiast człowiek jest w stanie usłyszeć dźwięki, których maksymalna częstotliwość wynosi 20 kHz. Naukowcy przypuszczają, że motyle wykształciły tak dobry słuch, aby móc swobodnie komunikować się ze sobą i pozostać niesłyszalnymi dla nietoperzy, które na nie polują.

Sarefo/wikimediacommns
Sarefo/wikimediacommns

7. Wśród owadów najboleśniej kąsają...

...mrówki Paraponera clavata. Te owady można spotkać w Amazonii, a ich ukąszenie porównuje się do bólu jaki odczuwalny jest po postrzale. Co ciekawe silne dolegliwości bólowe ustępują dopiero po 24 godzinach. Jeden z naukowców porównał je do chodzenia po rozżarzonych węglach stopami, w które wbite są gwoździe.

Graham Wise/wikimediacommns
Graham Wise/wikimediacommns

Jeśli chcesz rozpoznać różne ukąszenia owadów, to zobacz je TUTAJ.

8. Rekord zwierząt w posiadaniu najwięcej partnerek należy do...

...słoni morskich. Te ssaki tworzą haremy, gdzie na jednego samca przypada od 50 do 200 samic. Jednak tylko najsilniejsze osobniki mają do tego prawo. Mniejsze i słabsze słonie morskie muszą trzymać się na uboczu.

alexey_seafarer/freepik
alexey_seafarer/freepik

9. Najszybszym zwierzęciem lądowym jest...

...gepard. To prawdziwy sprinterski rekordzista wśród zwierząt. Te rekordy zwierząt nie mogą go pominąć ;) W zaledwie kilku sekund jest w stanie rozpędzić się do ok. 70 km/h. Natomiast w kulminacyjnym momencie pogoni, biegnie z prędkością nawet 120 km/h.

lvictor/freepik
lvictor/freepik

10. Najgroźniejszą meduzą jest...

...osa morska. Ta morderczyni żyje u północnych wybrzeży Australii. Jej jad jest w stanie zabić dorosłego człowieka w ciągu kilku minut od oparzenia. Paraliżuje on układ nerwowy i poraża serce. Natomiast cały jad, który jest obecny w ciele meduzy, może uśmiercić 60 osób. Czułki dorosłego osobnika dorastają do 3 metrów długości.

pinterest
pinterest

11. Najsilniejszym zwierzęciem jest...

...żuk gnojowy z gatunku Onthophagus taurus. Ten owad potrafi podnieść ciężar ponad 1000 razy masywniejszy, niż sam waży. Można to porównać do człowieka o masie 70 kg, który podnosi przedmiot o wadze 80 ton.

pinterest
pinterest

12. Najsilniej razi prądem...

...węgorz elektryczny. Pływa w rzekach Amazonii i swoje ofiary poraża prądem o napięciu 860 V. Taką siłę ma nowo odkryty gatunek - Electrophorus voltai (świat dowiedział się o nim w 2019 roku), który występuje głównie w południowej Brazylii.

needpix
needpix

13. Rekordzistą w byciu najmniejszym ssakiem świata jest...

...ryjówka etruska. Osiąga długość ok. 5 cm (z ogonem - ok. 8 cm) i waży zaledwie 2,5 g. Można ją spotkać w północnej Afryce oraz południowej części Europy. Prowadzi nocny tryb życia i jest niezwykle żarłoczna. W ciągu całego dnia zjada pokarm o równowartości 1,3 masy własnego ciała.

Trebol-a/wikimediacommons
Trebol-a/wikimediacommons

Który rekord jest według Ciebie najbardziej imponujący?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także