PoradyLajfhakiRobię mieszankę na chwasty między kostką brukową. W mig są suche jak wiór

Robię mieszankę na chwasty między kostką brukową. W mig są suche jak wiór

Chwasty to jedno z największych utrapień każdego miłośnika roślin (zanim się obejrzymy, odrastają ze zdwojoną siłą). O ile w ogródku możemy sobie pozwolić na ręczne pielenie, tak rośliny między kostką brukową są tak silnie zakorzenione, że nie sposób ich wyrwać. Zamiast się męczyć, spróbuj zrobić domowy oprysk na chwasty.

oprysk na chwasty, fot. Getty Images
oprysk na chwasty, fot. Getty Images

Utrzymanie kostki brukowej w nienagannym stanie to nie lada wyczyn. Nim się obejrzysz, wolne przestrzenie zaczynają zarastać, a wyrwanie rośliny z korzeniami nie jest wcale takie proste. Aby ułatwić sobie to zadanie, zastosuj specjalną mieszankę (koszt jej przygotowania to zaledwie kilka złotych). Ten sposób na pozbycie się chwastów jest jednym z najskuteczniejszych, a zarazem najmniej inwazyjnych.

Jak przygotować domowy oprysk na chwasty?

Przygotowanie takiego środka jest banalnie proste i absolutnie każdy da sobie z tym radę. Ponadto nie wymaga dużych nakładów finansowych, co w obecnych czasach jest niezwykle ważne. Do przygotowania mieszanki będziesz potrzebować: dwie łyżki sody oczyszczonej, jednego litra wody i butelki z atomizerem. Wszystkie składniki mieszamy i przelewamy do pojemnika. Jeśli nie masz specjalnego naczynia, wykorzystaj starą butelkę np. po płynie do mycia szyb. W przypadku, gdy posiadasz rozległy teren dookoła swojego domu, możesz przygotować więcej oprysku, wystarczy, że podwoisz powyższe proporcje.

Oprysk na chwasty, fot. freepic
Oprysk na chwasty, fot. freepic

Jak używać mikstury chwastobójczej?

Chwasty wystające między kostką należy obficie spryskać, tak by płyn spłynął aż do korzeni rośliny. Nie używaj tej mieszanki w pobliżu kwiatów i roślin ogrodowych, w ten sposób narazisz je na podobny los co niechciane chwasty. Niewykorzystany preparat możesz przechowywać kilka dni w zamkniętym pojemniku (być może będzie potrzebny do przeprowadzenia kolejnego oprysku).

oprysk na chwasty, fot. freepik
oprysk na chwasty, fot. freepik

Po kilku dniach chwasty pomiędzy kostką brukową będą wysuszone i łatwe do wyciągnięcia razem z korzeniami. Jeśli widzisz, że jedynie zżółkły lub stały się bardziej wiotkie, potraktuj je kolejną dawką mieszanki sody z wodą. Jeżeli prognoza pogody zapowiada deszcz, powstrzymaj się od robienia oprysku. Deszczówka zmyje nasz preparat chwastobójczy, a ty będziesz musiał powtórzyć całą procedurę jeszcze raz.