15 roślin doniczkowych, które naprawdę mają realny wpływ na nasze zdrowie
Dom mojej babci pełen jest kwiatów. Stoją dosłownie wszędzie: na parapetach, schodach, podłodze, nawet w łazience. Jeśli też zamieniliście swoje cztery ściany w mini ogród, to doskonale! Jak się okazuje, rośliny doniczkowe nie tylko pięknie wyglądają, ale także wpływają pozytywnie na zdrowie. Dbają o odpowiednią ilość tlenu, zwiększają wilgotność powietrza, oczyszczają pomieszczenia z krążących w nich substancji chemicznych, a także zwyczajnie poprawiają samopoczucie. Bo czy samo przyglądanie się soczyście zielonym liściom nie koi nerwów i nie odpręża psychicznie?
Zrobiłam listę 15 roślin, które warto mieć w swoim mieszkaniu.
1. Lawenda
Już jej cudownie fioletowy kolor wprowadza w dobry nastrój. ;) Poza tym ułatwia zasypianie oraz łagodzi napięcia nerwowe. Natomiast olejek lawendowy doskonale sprawdza się do masażu, zmniejsza świąd skóry, a także nadaje jej promienny wygląd. Możesz zrobić go samodzielnie. Wystarczy, że kwiaty lawendy (świeże bądź suszone) zalejesz dowolnym olejem i odstawisz w nasłonecznione miejsce na ok. 6 tygodni.
Przepis na domowy spray lawendowy do pościeli, który w naturalny sposób ułatwia zasypianie, znajdziesz tutaj
2. Jaśmin
Nie tylko uwodzi swoim zapachem, ale również gwarantuje spokojny i relaksujący sen. Dodatkowo pozwoli uspokoić rozchwianą gospodarkę hormonalną, wspomaga leczenie depresji, bólów głowy oraz łagodzi stany zapalne. W Indiach uchodzi za afrodyzjak, a Chińczycy wierzą, że dzięki jaśminowi zachowują jasność umysłu.
3. Sansewieria gwinejska
Inaczej zwana językami teściowej bądź wężownicą (jej liście przybrały wężowy wzór). Jeśli cierpisz na bezsenności, koniecznie postaw ją w swojej sypialnia. Roślina ta oczyszcza powietrze z toksycznych substancji, pochłania dwutlenek węgla oraz wyłapuje toksyny obecne w różnego rodzaju klejach, farbach. Nie jest trudna w uprawie, a dzięki niej jakość twojego snu z pewnością się podniesie.
4. Paproć bostońska
To chyba jedna z najbardziej lubianych domowych roślin. ;) Samo patrzenie na jej zielone, opadające pióropusze odpręża i pozwala odpocząć oczom. Paprocie neutralizują promieniowanie, które emitują sprzęty elektroniczne, telewizory czy komputery. Dlatego najlepiej ustawić je w biurze oraz salonie. Z tego co pamiętam, to chyba w każdym urzędzie znajduje się jakaś paprotka. Teraz już wiem dlaczego. ;)
jak uprawiać paprotkę w domu dowiesz się tutaj
5. Zielistka
Ta roślina to taki żywy filtr, gdyż usuwa krążące w powietrzu zanieczyszczenia, kurz oraz bakterie chorobotwórcze. W związku z tym będzie odpowiednia dla alergików i osób cierpiących na choroby płuc. Nie wywołuje reakcji alergicznych, więc bez obaw możesz umieścić ją w dziecięcym pokoju.
Wszystko, co musisz wiedzieć, by rosła piękna i zdrowa, znajdziesz tutaj
6. Gerbera doniczkowa
Jest ceniona nie tylko za walory estetyczne (popatrzcie na te piękne kwiaty). Roślina neutralizuje nieprzyjemne zapachy, nawilża powietrze oraz pomaga usunąć szkodliwy benzen (związek chemiczny występujący w detergentach, włóknach syntetycznych).
7. Skrzydłokwiat
Jego nazwa pochodzi od pięknych, białych kwiatów, które swoim kształtem przywodzą na myśl skrzydła. Przy odpowiedniej pielęgnacji będzie stanowiła elegancką dekorację każdego pomieszczenia. A przy okazji nawilży powietrze i pochłonie toksyczne substancje, zarodniki pleśni czy tlenek węgla.
O tym, jak dbać o skrzydłokwiat, przeczytasz tutaj
8. Filodendron podwójnie pierzasty
Posiada duże, zielone liście, które różnią się kształtem w zależności od gatunku. Oczyszcza powietrze ze szkodliwych związków i amoniaku, więc możesz go postawić w sypialni. Musisz jedynie pamiętać, iż zawiera w sobie substancje drażniące, które mogą powodować bóle brzucha oraz pieczenie jamy ustnej. Dlatego swoje filodendrony trzymaj z dala od dzieci i zwierząt.
9. Azalia doniczkowa
Przy właściwej pielęgnacji może cieszyć wzrok pięknymi kwiatami nawet przez cały rok. Poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach i przyjemnie pachnie.
10. Aloes
Ta roślina to prawdziwy skarb dla skóry. Jej liście bogate są w substancję działającą łagodząco na poparzenia (także te spowodowane nadmiarem słońca). Dodatkowo przyspiesza gojenie się ran i wspomaga leczenie łuszczycy, odleżyn, trądziku, owrzodzeń, alergii skórnych oraz przynosi ulgę w bólach reumatycznych.
Porady ogrodników, które sprawią, że hodowanie aloesu będzie samą przyjemnością, znajdziesz tutaj
11. Bluszcz pospolity
To pnącze usuwa niekorzystne substancje zawieszone w powietrzu. Natomiast wyciągi z bluszczu są chętnie używane w przemyśle farmaceutyczny. Stosuje się je do produkcji tabletek i syropów na kaszel. Łagodzą objawy przeziębienia, zapalenia krtani czy gardła. Znajdziesz je także w kremach czy balsamach, gdyż spowalniają procesy starzenia się skóry.
Który gatunek wybrać i jak go pielęgnować, znajdziesz tutaj
12. Figowiec sprężysty
Popularnie zwany jest fikusem. To jeden z lepszych pochłaniaczy formaldehydu, czyli trującej substancji obecnej w dywanach, tapetach, meblach wykonanych z płyt wiórowych, materiałach izolacyjnych.
13. Rozmaryn
Ta powszechnie znana przyprawa wzmacnia odporność oraz poprawia koncentrację. Łagodzi wzdęcia, problemy żołądkowe, niestrawność, a także wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego. Natomiast olejek rozmarynowy pobudza krążenie i zmniejsza cellulit.
14. Epipremnum złociste
Ta roślina może spokojnie rosnąć w twoim domu nawet przez 10 lat. Dobrze filtruje powietrze wyłapując drażniące substancje dodawane do farb, klejów oraz detergentów.
15. Bromelia
Zachwyca swoim kolorowym kwiatostanem. Nie wiem czy wiesz, ale jest spokrewniona z ananasem. Poza tym może pochłonąć aż 80% zanieczyszczeń unoszących się w pomieszczeniach.
Macie którąś z tych roślin w swoim domu? A może posiadacie ich kilka? Koniecznie dajcie znać. ;)