Rośliny pochłaniające wilgoć z pomieszczenia. Pokonają grzyba
Mówi się, że suche powietrze szkodzi naszemu zdrowiu. Tak samo jest, w przypadku zbyt dużej wilgotności. Od mokrych ścian niedaleka droga do wykwitów pleśni. Zamiast inwestować w specjalne gadżety, kup rośliny pochłaniające wilgoć z pomieszczenia. Nie dość, że wyprodukują dużą ilość tlenu, to jeszcze nadadzą życia twoim wnętrzom.
Nie musisz być mistrzem ogrodnictwa, by hodować rośliny doniczkowe. Najczęściej nie potrzebują one specjalnego traktowania, wystarczy je podlewać, a jedzenie wyprodukują same. Przestrzeń, w której znajduje się coś zielonego, jest o wiele przyjemniejsza, niż sterylne warunki niczym ze szpitalnej sali. Ponadto rośliny pochłaniają nadmiar pary wodnej z powietrza, a jeśli masz z nią problem, to znak, że warto w nie zainwestować.
Rośliny pochłaniające wilgoć z pomieszczenia
Można wyróżnić kilka gatunków, które świetnie radzą sobie w domowych warunkach i zdecydowanie nie potrzebują specjalnej pielęgnacji. Jeśli cierpisz na niedobór miejsca, warto zainwestować w małe rośliny, które nie będą zajmować większości pokoju. Na pierwszym miejscu plasuje się dobrze wszystkim znana paproć. Kilkanaście lat temu można było ją spotkać w każdym domu, teraz nieco straciła na popularności, co nie znaczy, że jej właściwości uległy zmianie. Pochłanianie wilgoci to tylko jedna z jej cech, warto zaznaczyć, że jeśli listki zaczynają żółknąć, to znak, że w powietrzu unoszą się toksyczne substancje! Druga, niewielka gabarytowo roślinka to zielistka Sternberga, którą większość zapewne pomyli z trawą ozdobną. Owszem, jest do niej delikatnie podobna, lecz jej działanie jest nieco odmienne. W dużym stopniu pochłania wilgoć i działa jak naturalny filtr dla naszego powietrza. Wyłapuje kurz i pochłania szkodliwe promieniowanie wytwarzane przez sprzęt elektroniczny.
Duże rośliny pochłaniające wilgoć
Jeśli mała roślinka nie jest w twoim guście i wolisz jedną a dużą, to warto rozważyć dwa gatunki. Pierwszy z nich to skrzydłokwiat, który w naturalnych warunkach bytuje w niższych partiach dżungli, a co za tym idzie, lubi lekko zacienione stanowiska i dużą ilość wody. Pobierze wilgoć oraz przefiltruje nasze powietrze w domu. Z tego zestawienia to jedyna roślina kwitnąca. Kolejna propozycja to różnego rodzaju palmy. Co ciekawe ich liście przejmują niebezpieczny związek pod nazwą formaldehyd. Występuje on m.in. w dywanach, tapetach, materiałach izolacyjnych czy panelach podłogowych.
A może dekoracyjny bluszcz?
Jeżeli chcesz mieć w domu unikalną, żywą ozdobę, to zdecyduj się na bluszcz pospolity. Będzie się wspinał i tworzył żywą siatkę liści. Pochłonie wilgoć, zaabsorbuje rodniki pleśni i oczyści powietrze. Najlepiej wieszać go przy suficie np. na karniszu lub specjalnej drabince, po której może się piąć.