PoradyRozcieńcz wodą i użyj na koper. Mszyce znikną po kilku opryskach

Rozcieńcz wodą i użyj na koper. Mszyce znikną po kilku opryskach

oprysk na mszyce na koprze fot. freepik
oprysk na mszyce na koprze fot. freepik
Manuel
19.06.2023 11:00

Koper należy niestety do jednych z warzyw najczęściej atakowanych na mszyce. Jeżeli chcesz temu zaradzić opierając się wyłącznie na domowych, możliwie najbardziej naturalnych metodach, to masz co najmniej kilka opcji, z których możesz wybrać. Pokażemy ci najlepsze preparaty na oprysk na mszyce na koprze.

Mszyce należą do tych szkodników, które potrafią zaatakować praktycznie każdą roślinę, choć mają swoich "ulubieńców". Przy tym bardzo szybko się rozmnażają i potrafią też roznosić razem z sobą różne choroby. Do ich eliminacji trzeba więc przystąpić możliwie szybko, zanim zdążą się rozpanoszyć. Oto najskuteczniejsze domowe sposoby na to, by uratować zbiory kopru.

Wywar z cebuli na mszyce

Zdaniem doświadczonych ogrodników jest to jeden z najlepszych preparatów na mszyce. Można go bezpiecznie stosować na wszystkie rośliny, które chcemy przed tymi szkodnikami ochronić, w tym oczywiście na koper. Jego przygotowanie jest proste. Najpierw pokrój jedną sporej wielkości cebulę lub dwie małe w drobną kostkę. Następnie włóż ją do małego lub średniego garnka i dolej jeden litr wody. Teraz gotuj roztwór przez mniej więcej pół godziny zegarowej. Po tym czasie poczekaj chwilę, aż nieco ostygnie, a następnie przecedź za pomocą sitka do innego pojemnika. Na koniec przelej go do buteleczki ze spryskiwaczem i zaaplikuj roztwór na zaatakowane przez mszyce roślinki.

oprysk na mszyce na koprze, fot. getty images
oprysk na mszyce na koprze, fot. getty images

Oprysk bazujący na occie

To prawdopodobnie najpopularniejszy domowy sposób zwalczania mszyc. Jest on bardzo prosty i skuteczny. Zacznij od rozcieńczenia 100 ml octu w jednym litrze wody (możesz zastosować większą dawkę. Ważne jest, abyś zachował proporcje 1:10). Następnie przelej roztwór do buteleczki ze spryskiwaczem. Jest on już gotowy do zaaplikowania na zaatakowany przez mszyce koper.

Oprysk na mszyce z szarego mydła

Do jego przygotowania potrzebne ci będzie 150–300 g szarego mydła. Musisz je rozpuścić w 10 litrach wody (najlepiej ciepłej bądź nawet wrzącej). Gdy już otrzymasz roztwór o lekko mulistej barwie, przelej go do buteleczki ze spryskiwaczem. Możesz się teraz już wziąć za spryskiwanie swojego kopru i innych zaatakowanych przez mszyce roślin.

oprysk na mszyce na koprze, fot. getty images
oprysk na mszyce na koprze, fot. getty images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także