PoradyDomowe trikiRóże z supermarketu szybko opadły? Wlej do wazonu, a postawisz je do pionu

Róże z supermarketu szybko opadły? Wlej do wazonu, a postawisz je do pionu

Jak pielęgnować cięte róże?
Jak pielęgnować cięte róże?
Źródło zdjęć: © Getty Images | John Prill
02.03.2024 12:48, aktualizacja: 02.03.2024 15:58

Cięte róże to jedne z ulubionych kwiatów kobiet. Każda z nas lubi dostać taki bukiet, lecz mamy obawy co do jego trwałości. Jeśli chcesz, by róże zachowały swój piękny wygląd na dłużej, koniecznie dodaj coś do wody. Trwałość kwiatów przedłuży się co najmniej dwukrotnie!

Ile wytrzymują cięte róże? To pytanie zadają sobie nie tylko kobiety, ale i faceci, którzy chcą kupić swojej wybrance bukiet, ale tym samym zastanawiają się, które kwiaty będą najbardziej wytrzymałe. Róże z pewnością są trwałe i nawet bez dodatkowych wspomagaczy są w stanie przeżyć wiele dni w samej wodzie. Mimo to warto nieco im pomóc i dorzucić do wazonu kilka sekretnych składników. Co dodać do wody do ciętych róż?

Co zrobić, by róże w wazonie nie więdły?

Podczas kupowania bukietu róż, koniecznie zwróć uwagę na ich kondycję już w sklepie. Jeśli nie są pierwszej świeżości, bukiet szybko zmarnieje, a żaden trik im nie pomoże. Jak rozpoznać, czy róże są świeże? Najłatwiejszy test na rozpoznanie kondycji kwiatów to złapanie za nasadę kwiatu i lekkie naciśnięcie. Świeże róże są w tym miejscu twarde i mięsiste. Jeśli róże są miękkie i praktycznie się rozsypują, nie warto kupować takich kwiatów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Cięte róże okazały się świeże i właśnie wkładasz je do wazonu w domu? Poczekaj sekundę! Nim zanurzysz je w wodzie, warto wykonać kilka trików, które sprawią, że róże będą trwalsze. Zacznij od usunięcia liści z dolnej partii łodyg i przycięcia pędów pod skosem. W ten sposób będą mieć większą powierzchnię do pobierania wody, a liście nie będą przyczyną rozwoju bakterii w wazonie. Róże stawiaj w dużej odległości od słońca i źródeł ciepła.

Co zrobić, by róże dłużej stały w wodzie? Postaw na te triki

Sposobów na przedłużanie żywotności róż jest tak wiele, że jeden bukiet można podzielić na kilka partii i przetestować każdy trik z osobna. Róże to stosunkowo mocne kwiaty i wystarczy im mała pomoc, a będą piękne przez wiele dni. Róże postoją dłużej w wazonie, jeśli dodasz do nich jeden z następujących dodatków:

  • odżywkę do kwiatów,
  • baterie,
  • popcorn,
  • tabletki do czyszczenia protez.

Jak ożywić cięte róże?

Kiedy róże mają już kilka dni, mogą zacząć opadać, lecz wystarczy jeden trik, a ponownie staną do pionu. Zacznij od doprowadzenia kwiatów do porządku i usuń uschnięte liście oraz płatki. Następnie podetnij łodygi pod kątem 45 stopni i wstaw je do wrzątku na kilka sekund. Ostatnim krokiem jest wstawienie róż do wazonu z ciepłą wodą. Drugi trik na reanimowanie róż to wstawienie kwiatów na całą noc do wanny z zimną wodą. Taka kąpiel pozwoli im się "napić" do syta, dzięki czemu róże odzyskają dawny wygląd.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także