Rozpuść w wodzie i namocz cebulę przed sadzeniem. Urośnie jak nigdy!
Cebula to jedno z najzdrowszych i najpopularniejszych warzyw, którego charakterystycznego smaku i zapachu jedni nie znoszą, a inni uwielbiają. Pokażemy ci starą sztuczkę znaną już naszym mamom i babciom na to, jak sadzić cebulę w ogrodzie tak, aby zbiory były bardziej obfite.
28.04.2023 | aktual.: 01.05.2023 08:59
Dlaczego warto włączyć w swoją dietę cebulę?
Warzywo to ma wiele prozdrowotnych właściwości i jest też dla naszego organizmu bardzo pożywne. Cebula jest bogata w witaminy: A, C, K, witaminy z grupy B, a także flawonoidy, wiele makro- i mikroelementów takich jak żelazo, siarka, mangan, magnez, fosfor, wapń oraz potas. Na dodatek ma liczne enzymy usprawniające trawienie i metabolizm w całym organizmie. Ponadto zawiera glikozydy, w tym glikozyd alilo-propylowy, który w większości odpowiada za jej właściwości lecznicze. Jak być może wiesz, cebula ma działanie antybakteryjne, obniżające stężenie cholesterolu i przeciwnowotworowe. A jedzona codziennie realnie wpływa na zapobieganie wielu chorobom.
Może cię również zainteresować: Jeśli zrobisz to na wiosnę, bukszpan w ogrodzie będzie gęstszy i piękniejszy niż zwykle
Jak sadzić cebulę? Tak robiły to nasze mamy i babcie
Aby polepszyć swoje zbiory, sadzenie zacznij od suszenia swoich cebulek. Jeśli to możliwe, to dobrze jest to robić w 25 stopniach Celsjusza. Cały proces suszenia powinien trwać ok. tygodnia. Po tym czasie mocz ją przez trzy godziny w mocno osolonej wodzie (jedna pełna kuchenna łyżka soli na jeden litr wody). Po upływie oznaczonego czasu wyjmij cebulki i najpierw starannie opłucz je pod wodą. Następnie nadszedł czas na moczenie cebuli w roztworze nadmanganianu potasu (najlepiej też przez trzy godziny zegarowe). Teraz dopiero możesz wziąć się za sadzenie cebulek w ziemi. Pamiętaj, że dobrze jest zachować między nimi odległość długości palca wskazującego. Inaczej twoje sadzonki nie będą miały dość przestrzeni dla swoich korzeni do rozwoju. Jeśli zastosujesz wspomniane wyżej zabiegi, twoje plony powinny być w tym roku znacznie obfitsze. Co więcej, dojrzałe cebule, które potem zbierzesz, będą zdrowsze, bardzo dobre w smaku, a być może także nieco większe, niż we wcześniejszych latach.
Może cię również zainteresować: Zamiast wyrzucić, rozsyp na trawniku. To idealny nawóz i odstraszacz szkodników