PoradyRozpuść w wodzie i podlej pomidory przy sadzeniu. Wzmocni ich korzenie

Rozpuść w wodzie i podlej pomidory przy sadzeniu. Wzmocni ich korzenie

drożdże do pomidorów fot. getty images
drożdże do pomidorów fot. getty images

24.04.2023 17:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Uprawa pomidorów nie należy do najłatwiejszych, ale hodowanie własnych krzaczków w ogrodzie, szklarni lub na balkonie daje wiele satysfakcji. Aby mieć obfite zbiory, trzeba właściwie zadbać o sadzonki. Pomocny będzie domowy nawóz z drożdży.

Coraz większa grupa ogrodników rezygnuje z chemii w ogrodzie i stosuje nawozy naturalne. Do uprawy pomidorów świetnie nadają się drożdże. Zawarte w nich składniki odżywcze sprawiają, że krzaczki szybko rosną i dają dużo dorodnych owoców. Podpowiadamy, jak wykorzystać jeden kuchenny składnik, by zwiększyć swoje plony.

Co dają drożdże do podlewania pomidorów?

Właściwie odżywione rośliny są odporne na choroby i prawidłowo się rozwijają. Drożdże stanowią doskonałą odżywkę dla wielu owoców i warzyw, w tym m.in. pomidorów, które potrzebują wielu witamin i minerałów. Zawierają witaminy z grupy B, betaglukan, hormony roślinne, potas, magnez, żelazo, azot, fosfor, a także enzymy, które aktywują działanie dobrych bakterii żyjących w glebie. Dzięki temu drożdże pobudzają rozwój komórek, wzrost masy komórkowej oraz morfogenezę. Możesz wykorzystywać je jako nawóz na wszystkich etapach rozwoju pomidorów, a także papryki, ogórków, cukinii, owoców oraz kwiatów. Najlepiej sprawdzą się jednak przy sadzeniu, ponieważ pomogą rozwinąć system korzeniowy. Stosowane na późniejszych etapach uprawy przyspieszą kwitnięcie roślin oraz rozwój owoców. Dodatkowo drożdże skutecznie przeciwdziałają rozwojowi chwastów, a dzięki swojemu zapachowi odstraszają ślimaki.

drożdże do pomidorów, fot. YouTube/Produkcja owoców i warzyw
drożdże do pomidorów, fot. YouTube/Produkcja owoców i warzyw

Jak przygotować drożdże do pomidorów?

Nawóz z drożdży do pomidorów możesz wykonać zarówno z produktu w kostce, jak i granulkach.

  • Jeśli używasz drożdży w kostce, 50 g rozmieszaj z 3-4 łyżkami cukru w 1 l wody lub mleka. Pamiętaj, że ciecz powinna być ciepła, ale nie za bardzo, żeby nie zabić grzybów z drożdży.
  • Jeśli wybrałeś drożdże granulowane, 1 opakowanie (8 g) połącz z 3-4 łyżkami cukru i 1 l wody. Również w tym przypadku pamiętaj o odpowiedniej temperaturze cieczy.
  • Mieszankę wody, cukru oraz drożdży odstaw na 2 godziny.
  • Rozcieńcz roztwór w 50 l wody i podlej pomidory oraz inne warzywa i owoce. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś nawiózł nim również kwiaty balkonowe lub domowe.
  • Nie zostawiaj mieszanki na później. Za każdym razem musisz robić świeży preparat.
drożdże do pomidorów, fot. YouTube/Produkcja owoców i warzyw
drożdże do pomidorów, fot. YouTube/Produkcja owoców i warzyw

O tym musisz pamiętać, kiedy stosujesz drożdże do pomidorów

Woda z drożdżami wymywa z gleby wapń i potas. Właśnie dlatego powinieneś od czasu do czasu nawieźć ziemię tymi minerałami. Bardzo prostym i naturalnym sposobem będzie wykorzystanie popiołu drzewnego. Wystarczy rozsypać go wokół krzaczków pomidorów.

10 ogrodniczych trików, których nauczyła mnie mama!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także