Rozpuść w wodzie i podlej porzeczki wiosną. Zapełnisz każde wiaderko owocami
Nawożenie pozwala na udane zbiory. Trzeba jednak odpowiednio się do tego przygotować. Jeśli masz krzewy porzeczkowe, przygotowaliśmy dla Ciebie przepisy na domowy nawóz. Dzięki nim karmienie porzeczki przebiegnie znacznie łatwiej.
Krzewy owocowe mogą poradzić sobie bez naszej opieki, kosztem jednak udanych i soczystych zbiorów. Dlatego lepiej o nie zadbać, nie tylko podlewaniem i przycinaniem, ale też nawozem. Nie sięgaj od razu po sklepowe mieszanki. Zastosuj jedną z polecanych przez nas odżywek.
Karmienie porzeczki - jak to zrobić?
Porzeczki mają wiele cennych właściwości. Dlatego warto mieć je w swoim ogrodzie. Zawierają w sobie witaminy i mikroelementy oraz błonnik. Nic więc dziwnego, że chętnie są wykorzystywane do przetworów. Stosuje się je też w kosmetyce i farmacji. Krzewy porzeczkowe należy pielęgnować, jeśli mają wydać dorodne owoce. Ważny jest dobór nawozu, którym będą podlewane. Zaleca się odżywki azotowe. To zachęci je do aktywnego wzrostu. Sklepowe nawozy to koszt, lepiej więc zrobić domowy nawóz do porzeczek.
Czym karmić porzeczki?
Nawożenie porzeczki robi się wiosną. Przygotowaliśmy dla Ciebie dwa przepisy na domowy nawóz, dzięki którym będą rosły jak na drożdżach. Zastosuj je, a będziesz zachwycony uprawami! Do przygotowania tego nawozu potrzebne będą Ci woda i obornik granulowany lub świeży kurzy. Jak to zrobić?
Przepis 1
Weź 10 litrów ustanej wody i wlej ją do wiadra. Przygotuj litr obornika granulowanego. Wsyp do wiadra z wodą obornik i zamieszaj. Tak odstały nawóz możesz stosować na swoje rośliny po upływie 2 godzin.
Przepis 2
Wypełnij wiadro 2,5 l obornika i zalej go w 1/4 wodą - około 7,5 litrów. Rozcieńczenie jest konieczne, ponieważ sam obornik jest bardzo silny i może "spalić" rośliny. Dlatego należy go przygotować dużo wcześniej i odstawić na 7-8 tygodni. Należy go przykryć i mieszać codziennie.
Jak podlewać krzak porzeczki nawozem?
Do wiadra z gotowym nawozem włóż półlitrowy słoik, aby się napełnił. Później rozcieńcz go w 10 l wody - dopiero wtedy nawóz jest gotowy do użycia. Stosuj na krzaki mające co najmniej 3 lata na wilgotną ziemię. Jeśli jest sucha, najpierw ją podlej wodą. Nawóz zastosuj po godzinie od podlania. Rób tak dwa razy w sezonie. Pierwszy raz na początku okresu wegetacyjnego, a drugi po kwitnieniu. Domowy nawóz uzupełni niedobory azotu, potasu, fosforu i innych makro i mikro elementów.