PoradyLajfhakiRozpuść w wodzie i rozpyl. Czarcie koło utworzone z grzybów zniknie

Rozpuść w wodzie i rozpyl. Czarcie koło utworzone z grzybów zniknie

Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż zadbany trawnik, który przypomina dywan. Jednak efekt ten może zniknąć, jak kamfora, jeśli pojawią się na nim grzyby. Sprawdź, jak usunąć ze swojego ogrodu czarci krąg.

czarci krąg fot. Famartin, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
czarci krąg fot. Famartin, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

30.08.2023 | aktual.: 30.08.2023 21:04

Mimo że nazwa tego zjawiska przyprawia o gęsią skórkę, to z niczym mrocznym nie ma związku. Zazwyczaj na pierwszym planie pojawiają się grzyby, które rosną w kształcie okręgu. Jednak prawdziwym problemem jest znajdująca się pod powierzchnią grzybnia. Warto dodać, że czarci krąg rozrasta się razem z grzybnią, przez co może swoim zasięgiem objąć nawet cały ogród.

Co musisz wiedzieć o czarcich kręgach?

Powstają najczęściej tam, gdzie nie ma zadbanych ogrodów. Wtedy przyroda zaczyna żyć własnym życiem, ale nie jest to reguła. Dzieje się tak czasami ze względu na nieusunięte resztki skoszonej trawy, roślin, a nawet gałęzi. Wtedy zaczynają się one rozkładać i tworzyć tzw. filc, który odcina trawie dopływ powietrza, przez co zaczyna tworzyć się odpowiednie środowisko do rozwoju grzybów. Zdarza się też, że czarcie kręgi te tworzą się pod wypływem długotrwałej i wilgotnej pogody, którą poprzedzały długie susze. Czarcie kręgi zazwyczaj znikają samoistnie, ale mogą się odnawiać oraz rozrastać w coraz większe kręgi. Dlatego należy skutecznie i szybko im przeciwdziałać.

Obraz

Jak pozbyć się czarcich kół?

W pierwszej kolejności trzeba wreszcie zadbać o ogród, a przede wszystkim trawnik. Konieczne jest, aby zawsze pozbywać się z jego powierzchni niepotrzebnych elementów. Proces zwalczania czarcich kół najlepiej rozpocząć od zagrabienia starego filcu oraz wertykulacji i aeracji trawnika. Dzięki temu gleba zostanie odpowiednio napowietrzona oraz rozluźniona. Najlepiej wykonywać ten zabieg raz na rok w okresie wegetacyjnym. Warto też systematycznie nawozić podłoże odżywkami z zawartością azotu, który pomoże trawie się lepiej ukorzenić, ale i zdrowo rosnąć. Jednak usuwanie samych grzybów nie powinno być wykonywane chemicznymi środkami, które mogą pozostawić brzydkie plamy na trawniku. Wtedy należy skorzystać z domowych i tanich, a skutecznych rozwiązań. Wystarczy sięgnąć po 1 łyżeczkę sody oczyszczonej, a następnie wsypać ją do 2 litrów wody i wymieszać. Dopiero na koniec należy dodać 6 ml szarego mydła w płynie. Roztwór z sody musi odstać około 1 godziny, aby nabrał mocy. Po tym czasie wystarczy go przelać to spryskiwacza i wykonać oprysk w miejscach, gdzie pojawiły się grzyby.

Obraz