PoradyRozpuść w wodzie i spryskaj liście mleczu. Szybko nie będzie po nim śladu

Rozpuść w wodzie i spryskaj liście mleczu. Szybko nie będzie po nim śladu

Jak pozbyć się mleczy z trawnika fot. getty images
Jak pozbyć się mleczy z trawnika fot. getty images

21.04.2023 08:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mlecz to jeden z najpopularniejszych chwastów w naszych ogródkach. Rozsiewa się sam i nie jesteśmy w stanie temu zapobiec. Jedyne, co możemy zrobić, to je zwalczać. Podpowiadamy, jak pozbyć się mleczy z trawnika.

Mleczem nazywamy zarówno mlecz polny, jak i bardzo do niego podobny mniszek lekarski. Obie rośliny charakteryzują się postrzępionymi listkami i żółtymi kwiatami (w mleczu polnym z jednej łodygi wyrasta kilka, a mniszek wypuszcza kilka osobnych pędów). Obydwa są bardzo powszechne. Można spotkać je na trawnikach w parkach, ale również w naszych ogrodach. W tym drugim przypadku stanowią spory problem. Jest kilka sposobów, żeby się go pozbyć.

Jak pozbyć się mleczy z trawnika domowymi sposobami?

Najprostszym, choć dość żmudnym, sposobem na pozbycie się mleczy z trawnika jest po prostu wyrwanie ich z korzeniami. Jeśli masz do czynienia z mniszkiem lekarskim, możesz zjeść jego młode listki (stare będą bardziej gorzkie, ale po zblanszowaniu też można je spożywać). Wystarczy ułożyć je na kanapce lub zrobić z nich sałatkę (np. z dodatkiem pomidora, gotowanych jajek i sera feta). Jeśli mlecz nie wypuścił jeszcze kwiatów, jego rozwój powstrzyma niskie koszenie trawy. Skrócenie jej do 4 cm zapobiegnie rozwijaniu się łodyg i kwiatów mleczy (ich nasiona nie będą rozsiewane po ogrodzie).

Obraz

Jak pozbyć się mleczy z trawnika korzystając z domowych oprysków?

Mlecz możesz usunąć, robiąc jeden ze standardowych, domowych oprysków na chwasty. Składniki najczęściej znajdziesz w kuchni.

  • ocet i sól - każdy z tych składników można wykorzystać osobno, aplikując bezpośrednio na mlecze, ale dobrze sprawdzi się również połączenie ich z wodą i płynem do naczyń (1 l wody, 1/2 szklanki soli, 1 szklanka octu, 1 łyżeczka płynu do naczyń); preparat należy stosować punktowo na mlecze, ponieważ może zniszczyć również trawnik,
  • soda oczyszczona - posyp nią liście mleczu, a po 24 godzinach nie będzie po nim śladu,
  • wybielacz - jeśli nie jesteś przeciwnikiem stosowania mocnej chemii w ogrodzie, spryskaj nim chwasty, a po kilku dniach będziesz mógł łatwo usunąć ich uschnięte pozostałości; pamiętaj jednak, że wybielacz może zniszczyć trawę i osłabić glebę,
  • alkohol - wymieszaj 30 ml wódki lub spirytusu z 2 szklankami wody i rozpyl na liście mleczu. Najlepiej przeprowadzić ten zabieg w słoneczny dzień.

Sekretny przepis na nawóz z musztardy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także