PoradyLajfhakiRozpuść w wodzie po gotowaniu warzyw i spryskaj pomidory na zarazę ziemniaka

Rozpuść w wodzie po gotowaniu warzyw i spryskaj pomidory na zarazę ziemniaka

oprysk z drożdży do pomidorów fot. genialne.pl
oprysk z drożdży do pomidorów fot. genialne.pl
26.06.2023 19:16

Pomidory to delikatne rośliny, które podobnie, jak ogórki są narażone na ataki chorób. Dlatego trzeba je zabezpieczyć, aby nie doszło do uszkodzenia plonów. Podpowiadamy, jak zrobić oprysk z drożdży do pomidorów.

Nie musisz stosować chemicznych preparatów, aby uchronić swoje plony przed inwazjami chorób. Najlepiej czerpać prosto z natury i stosować ekologiczne rozwiązania. Jednym z nich jest oprysk z drożdży.

Jakie choroby atakują pomidory?

Zmora każdego ogrodnika to nie tylko infekcje grzybowe roślin, ale też inne choroby. Potrafią one wywołać niemałe szkody. Należą do nich: zaraza ziemniaczana, szara pleśń, alternarioza, septorioza, brunatna plamistość liści.  Dlatego tak ważne jest, aby zabezpieczyć swoje rośliny przed ich atakiem. Dzięki temu nie stracimy plonów, czasu i pieniędzy zainwestowanych w sadzonki. Jednym ze skutecznych sposobów na pozbycie się ich jest oprysk z drożdży do pomidorów. Po jego zastosowaniu nie będzie śladu po infekcjach, a rośliny będą bezpieczne.

oprysk z jodyny na pomidory, fot. gettyimages
oprysk z jodyny na pomidory, fot. gettyimages

Kiedy pryskać pomidory?

Momentem, w którym poleca się stosowanie oprysku na pomidory, jest wiosna, początek lata i późne lato. To czas, kiedy nasze grządki pomidorów są najczęściej narażone na choroby. Sposobów na ich zwalczenie jest wiele. Niektórzy ogrodnicy stosują już gotowe preparaty. Inni zaś, wybierają bardziej ekologiczne i domowe sposoby, jak choćby oprysk z drożdży. To skuteczny preparat, który nie wymaga wielkiego nakładu finansowego, a działa skutecznie, chroniąc rośliny. Można stosować go już podczas ataku infekcji grzybiczej, ale też i profilaktycznie.

jak podlewać pomidory, fot. gettyimages
jak podlewać pomidory, fot. gettyimages

Przepis na oprysk z drożdży do pomidorów

Oprysk z drożdży nie wymaga dużej ich porcji, wystarczy, że wykorzystasz do jego przygotowania ok. 100 g. Potrzebne będzie Ci też pół litra mleka. Koniecznie musi być to produkt o wysokiej zawartości tłuszczu. Weź też 10 litrów wody w temperaturze pokojowej. Kiedy masz już wszystkie produkty, rozpuść drożdże w mleku i rozcieńcz je wodą. Dobra będzie woda po gotowanych warzywach - jest bogata w składniki odżywcze. Miksturę wymieszaj i przelej do spryskiwacza. Stosuj bezpośrednio na rośliny, a szybko zauważysz rezultaty.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także