PoradyLajfhakiRozpuszczam w wodzie i pryskam pomidory. Zaraza nie ma prawa ich tknąć!

Rozpuszczam w wodzie i pryskam pomidory. Zaraza nie ma prawa ich tknąć!

zaraza ziemniaczana, fot. Freepik
zaraza ziemniaczana, fot. Freepik
05.08.2023 13:07

Jeżeli jesteś miłośnikiem ogrodów i uprawiasz pomidory oraz ogórki, musisz być świadomy, że te rośliny są narażone na atak szkodników i chorób, jak zaraza ziemniaczana. Ta zaś jest niezwykle groźna dla upraw, potrafi bowiem zniszczyć znaczną ich część. Niektórzy ogrodnicy, w obawie przed inwazją choroby, zdecydowani są na zastosowanie chemicznych środków ochrony roślin. Należy jednak pamiętać, że takie działanie nie jest obojętne dla flory, a co za tym idzie — dla nas samych. Zalecamy więc wypróbowanie alternatywnego rozwiązania, jakim jest oprysk z drożdży.

Jeśli marzysz o zdrowych i bujnych uprawach, które nie będą narażone na atak szkodników czy chorób, mamy dla ciebie idealne rozwiązanie. Proponujemy prosty i skuteczny przepis na domowy oprysk, który polecił nam jeden z naszych znajomych ogrodników. Dzięki niemu, możesz być pewny, że twoje rośliny będą bezpieczne.

Zaraza ziemniaczana nie ma litości

W uprawie ogrodu musisz liczyć się z tym, że twoje rośliny mogą paść ofiarą szkodników lub chorób. Pomidory i ogórki nie są tutaj wyjątkiem. Dlatego powinieneś wiedzieć, jak skutecznie im zapobiegać. Wielu ogrodników dla wygody sięga po gotowe środki chemiczne dostępne w sklepach. Niestety, takie rozwiązanie nie jest obojętne dla środowiska. Chemia wnika w głąb roślin, a potem my ją spożywamy. W zamian za to zalecamy naturalne i ekologiczne rozwiązanie. Oprysk z drożdży to doskonałe rozwiązanie dla każdego ogrodnika.

Pomidory odporne na zarazę, fot. freepik
Pomidory odporne na zarazę, fot. freepik

Jak powstrzymać zarazę ziemniaczaną przed doszczętnym zniszczeniem plonów?

Przygotowanie oprysku z drożdży nie jest trudne. Wystarczy, że rozpuścisz 100 g drożdży w 10 litrach wody. Następnie dobrze wymieszaj powstałą miksturę. Roztwór jest gotowy do użycia — możesz go wlać do opryskiwacza i pryskać nim rośliny. Pamiętaj, aby używać tylko świeżych drożdży, sprzedawanych w kostkach. Regularne stosowanie oprysku, najlepiej raz na tydzień, sprawi, że stanie się on najbardziej skuteczny i zapobiegnie infekcjom upraw. Co ważne, działa również na już chore rośliny, hamując dalszy rozwój zarazy ziemniaczanej czy innych chorób grzybowych.

Zaraza ziemniaczana na pomidorach rozwija się błyskawicznie. Fot. Freepik
Zaraza ziemniaczana na pomidorach rozwija się błyskawicznie. Fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także