Rozrzucam w ogrodzie. Tak zapraszam małych gości, którzy eliminują problem
Bardzo często niepozorne rozwiązania sprawdzają się najlepiej. Nie inaczej jest w przypadku walki z mszycami, które potrafią pochłaniać całe nasze uprawy. Okazuje się, że mogą nam w tym pomóc biedronki w ogrodzie.
17.10.2023 14:32
To bardzo pożyteczne owady, które zjadają masę szkodników, takich jak: przędziorki, wełnowce, gąsienice oraz mszyce. Według statystyk jedna biedronka jest w stanie zjeść nawet do 5000 mszyc dziennie! Właśnie dlatego jest tak pożytecznym zwierzątkiem w naszym ogrodzie, z którym warto się zaprzyjaźnić na dłużej.
Zaproś do ogrodu... biedronki!
Z pewnością każdy z nas rozpozna je bez trudu — czerwony pancerz, a na nim czarne kropeczki. Zwierzęta te zaliczane są do rodziny chrząszczów, a na całym świecie jest ich do 5 tysięcy gatunków. W Polsce najczęściej spotykanymi są biedronka dwukropka oraz biedronka siedmiokropka. Jak same nazwy wskazują, różnią się od siebie głównie liczbą kropek, co ułatwia ich identyfikację. Warto pamiętać, że larwy tych zwierząt wyglądają zupełnie inaczej. Posiadają długie i czarne ciała z 3 parami odnóży, przez co wyglądają jak szkodniki. Pozbywanie się ich jest dużym błędem. Podobnie jest z jajkami biedronek, które mają żółty kolor i owalny kształt. Zazwyczaj składają je na roślinach zainfekowanych przez mszyce, dzięki czemu po wykluciu się mają od razu bezpośredni dostęp do pokarmu.
Jak zadomowić biedronki w ogrodzie?
W bardzo prosty sposób można ściągnąć je do własnego ogrodu. Na początek należy zaprzestać ich zabijania. Co ważne, trzeba też zrezygnować ze stosowania preparatów owadobójczych. Bardzo często chemia ta jest mocno trująca, a to nie zachęca ich do wprowadzin. Warto przygotować biedronkom dom, za który świetnie posłużą szyszki. Wystarczy rozsypać je w ogrodzie, a mali przyjaciele zjawią się sami. Najlepiej rozmieścić je wokół rabat, ponieważ zagwarantuje to biedronkom bezpośredni dostęp do mszyc, czyli pożywienia. Równie dobrze można wykorzystać do tego niezagrabione liście lub korę drzew. Warto dodać, że biedronki lubią też lokować się w szopach, na strychach, a nawet pod parapetami. Zwierzęta te lgną do białych i żółtych kwiatów, dlatego warto przywiązać do pozostałych gatunków wstążki w tych kolorach.