Sałata jak świeża nawet przez 2 tygodnie. Prosty trik, z którego niewiele osób korzysta
Sałata to świetny dodatek do kanapek czy burgerów. Zawiera wiele składników odżywczych, a w przypadku lodowej przyjemnie chrupie podczas jedzenia. Podpowiadamy, jak przedłużyć świeżość sałaty, by móc cieszyć się jej smakiem, jak najdłużej.
09.08.2023 14:34
Odmian sałat jest wiele, najpopularniejsze to masłowa, lodowa i roszponka. Dzięki odpowiedniemu przechowywaniu nie będą szybko więdnąć. Oto wskazówka, jak zachować ich świeżość w domu.
Właściwości sałaty
Roślina ta jest bogatym źródłem błonnika, magnezu, żelaza, witaminy B i C. Co więcej, ma dużą zawartość chlorofilu, który nie tylko nadaje jej charakterystycznego zielonego koloru, ale też ma działanie bakteriobójcze. Udowodniono też, że przyspiesza gojenie ran oraz pomaga w walce z infekcjami. Sałata zawiera też silne przeciwutleniacze, dzięki czemu ochrania przed zwyrodnieniem plamki żółtej. Udowodniono też, że jej częste spożywanie wzmacnia układ nerwowy i przyspiesza metabolizm oraz wzmacnia odporność, dlatego poleca się ją osobom na diecie. Należy mieć na uwadze, aby po zakupie sałatę umyć i osuszyć, aby nie gniła. Przechowywać należy ją w chłodnym miejscu. Dla ochrony przed zwiędnięciem dobrze jest owinąć ją papierowym ręcznikiem przed włożeniem do lodówki.
Jak przedłużyć świeżość sałaty?
Pierwszą czynnością, jaka powinna być wykonana po przyniesieniu sałaty ze sklepu, jest jej dokładne umycie i oddzielenie od siebie listów, a potem osuszenie. Najlepiej zrobić to w dużym sitku i polać po sałacie zimną wodą, a na końcu każdy z listków zostawić na papierowym ręczniku. Jeśli masz wirówkę, możesz za jej pomocą wysuszyć sałatę. Sposobem na przedłużenie świeżości sałaty jest umieszczenie jej korzenia w wodzie, w ten sposób nie będzie tak szybko się psuła. W jaki sposób? Najlepiej włożyć główkę sałaty do pojemnika i zalać go wodą, a następnie zamknąć i przechowywać w lodówce. W taki sposób z kilku dni wydłużymy żywotność sałaty nawet do 2 tygodni! W ten sposób będziesz mógł spożywać ją, kiedy tylko najdzie cię na to ochota, bez obawy o jej zepsucie. Koniec z wyrzucaniem niezjedzonej sałaty do kosza! Teraz nie będzie się już marnować.