Zimny wiatr wieje przez okna? W 5 minut możesz je uszczelnić. Bez pomocy fachowca
Czujesz, że przy Twoim oknie jest chłodniej niż w innych miejscach pomieszczenia? Być może nawet odczuwasz tam wyraźny powiew? To najwyższy czas, aby coś z tym zrobić! Jest szansa, że nie musisz wzywać specjalisty i poradzisz sobie z tą pracą sam. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny nieszczelności i poznaj, jak proste jest samodzielne uszczelnianie okien.
12.02.2023 | aktual.: 12.02.2023 17:32
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jakie mogą być przyczyny?
- Przewiew pomiędzy zawiasami okien rozwierno-uchylnych? Pewnie wina leży w przesunięciu pomiędzy zaczepem na ościeżnicy, a suwakiem skrzydła.
- Powodem może też być występowanie tarcia w okolicach zaczepu mikrowentylacji.
- Źródłem nieszczelności są też często zanieczyszczenia zgromadzone w rogach okna pod uszczelkami, przez co nie przylegają one tak, jak powinny.
- Być może powietrze wpada z zewnątrz przez szczelinę pomiędzy ramą okienną a parapetem.
- Poszukaj też przyczyny w wysokości okna – jeśli opadło, to trzeba je wyregulować.
Najbardziej zaniedbaną częścią okien jest ich szczyt. Dzieje się tak ze względu na to, że mamy do niej najtrudniejszy dostęp. Trzeba jednak pamiętać o dokładnym oczyszczaniu tego miejsca, zwłaszcza jeśli właśnie przeprowadziło się jakiś remont, co było źródłem zwiększonej ilości kurzu.
Jak samodzielnie uszczelnić okna?
- Wyreguluj zachodzenie środkowego skrzydła na części pionowe. Zrobisz to kluczykiem w miejscu pod ramą okna.
- Przesuń suwak - będziesz do tego potrzebował wkrętarki. Odkręć suwak i zamontuj go tak, aby po zamknięciu, był on nad zaczepem w odległości kilku milimetrów. Zamaskuj silikonem dziury w poprzednim miejscu.
- Jeśli któreś skrzydło Twojego okna opadło, wyreguluj je na dolnym zawiasie poprzez dokręcenie śrub. Otwórz okno, uchyl je i zamknij – sprawdź, czy w każdym momencie mechanizm działa, jak trzeba. Jeśli nie, będzie to oznaczało, że podniosłeś okno za wysoko.
- Zwróć też uwagę na to, czy klamki są dobrze dokręcone, jeśli któraś się poluzowała, popraw ją za pomocą śrubokręta – to mała rzecz, a robi różnicę.
- Ureguluj siłę docisku. Zrobisz to na suwaku (w środku ramy), dokręcając go w odpowiednią stronę.
- Uzupełnij lukę pomiędzy oknem a parapetem – zrób to za pomocą silikonu.
- Pamiętaj o corocznej konserwacji okuć i uszczelek!