NewsyZnasz samolotowy savoir-vivre? Oto 13 najczęściej nie przestrzeganych zasad

Znasz samolotowy savoir-vivre? Oto 13 najczęściej nie przestrzeganych zasad

Na podróż samolotem w obecnych czasach stać już prawie wszystkich. Każdy może zakupić bilet i udać się na urlop do dowolnego kraju. Jednak podczas lotu należy zastosować się do kilku zasad. Wszystko po to, by nie utrudniać podróży sobie oraz współpasażerom. Samolotowy savoir-vivre opiera się przede wszystkim na dobrym wychowaniu.

Znasz samolotowy savoir-vivre? Oto 13 najczęściej nie przestrzeganych zasad

1. Obsługa samolotu to nie podniebni kelnerzy

Obsługa samolotu to nie kelnerzy czy służba i należy traktować ich z szacunkiem. Musisz bezwzględnie wykonywać ich polecenia, chociaż w duchu możesz się z nimi nie zgadzać. Stewardzi są odpowiednio przeszkoleni i dokładnie wiedzą jak należy zachować się w danej (i przede wszystkim kryzysowej) sytuacji. Ich polecenia i wskazówki są podyktowane troską o Twoje bezpieczeństwo.

pinterest
pinterest

2. "Wszystkiemu winna jest obsługa" - nieprawda

Turbulencje, niekorzystna pogoda, wszelkie opóźnienia, niesmaczne jedzenie czy stan techniczny samolotu nie zależy od obsługi. Nie obwiniaj ich za to.

pinterest
pinterest

3. Bagaż podręczny - podróż samolotem

Mały bagaż podręczny (torebka, niewielki plecak) dobrze jest umieścić pod siedzeniem, które znajduje się przed Tobą. Dzięki temu będziesz miał do niego łatwy i szybki dostęp. Schowek nad głową lepiej jest zarezerwować na walizki. Oczywiście bagaż staraj się umieścić tak, aby też inni pasażerowie mogli dołożyć tam swoje torby.

pinterest
pinterest

4. Przewijanie dzieci na pokładzie samolotu

Dziecku zmień pieluszkę w toalecie (nie rób tego na oczach innych pasażerów). Tam znajdują się przewijaki.

pinterest
pinterest

5. Przeskakiwanie nad kolanami

Aby przepuścić pasażera do jego miejsca przy oknie (a Ty siedzisz od strony korytarza), koniecznie unieś się lekko z fotela. Nie narażaj nieznajomych osób na to, aby skakały przez Twoje kolana.

Suhyeon Choi/unsplash
Suhyeon Choi/unsplash

6. Walka o wygodne miejsce

W klasie ekonomicznej nie ma dużo miejsca, a korytarze są wąskie. Dlatego nie tarasuj przejścia (rozmowami na środku korytarza) i zawsze przepuszczaj jadący wózek z jedzeniem.

passengershaming/instagram
passengershaming/instagram

7. Fotelowe akrobacje

Wstając ze swojego fotela wiele osób automatycznie chwyta za siedzenie znajdujące się przed nimi. Nie rób tego, gdyż to duży dyskomfort dla pasażera zajmującego to miejsce (fotele bardzo łatwo się odchylają). Jeśli chcesz rozłożyć swój fotel upewnij się, że osobie siedzącej za Tobą nie będzie to przeszkadzało. Bezwzględnie nie rób tego, kiedy współpasażer ma rozłożony stolik i właśnie je posiłek.

Omar Prestwich/unsplash
Omar Prestwich/unsplash

8. Włosy w napoju

Nie przeszkadzaj współpasażerom i nie wchodź w ich strefę komfortu. Nie każdy ma ochotę na pogaduszki. Dodatkowo nie wnoś na pokład intensywnie pachnącego jedzenia, gdyż raczej nikt nie chce czuć w kabinie zapachu ryby czy kiełbasy. Zadbaj też o to, aby Twoje włosy nie dostały się do napoju czy posiłku innej osoby.

pinterest
pinterest

9. Alkohol

Niektóre linie lotnicze oferują na swoich pokładach alkohol. Pij z umiarem i pamiętaj, że w chmurach procenty łatwiej uderzają do głowy.

pinterest
pinterest

10. Obnażone stopy

Zdejmowanie butów budzi duże kontrowersje. Jeśli koniecznie chcesz to zrobić, to upewnij się, że masz czyste skarpety. Nagie stopy nie są atrakcyjne. Absolutnie nie kładź ich na ścianie czy siedzeniu innego pasażera. To bardzo niekulturalne zachowanie, które obniża komfort podróży.

11. Kiedy gaśnie światło

Podczas nocnych rejsów gaszone jest światło w kabinie, ale nie wszyscy pasażerowie kładą się spać. Jeśli nie jesteś senny, to zachowuj się cicho i nie przeszkadzaj innym ludziom. Nie tocz głośnych rozmów, muzyki słuchaj tylko przez słuchawki, a jeśli chcesz poczytać książkę to zapal małe światło, które znajduje się w panelu na suficie.

Arthur Edelmans/unsplash
Arthur Edelmans/unsplash

12. Szybkie odpinanie pasów

Po wylądowaniu nie odpinaj od razu pasów i nie rzucaj się do wyjścia. Poczekaj na stosowny komunikat. Na swoich miejscach należy pozostać do momentu całkowitego zatrzymania się samolotu. Dodatkowo cała procedura otwierania drzwi trochę trwa, więc nie ma się co spieszyć.

Eva Darron/unsplash
Eva Darron/unsplash

13. Pies na pokładzie

Jeśli na pokład zabierasz psa (wiele linii lotniczych na to pozwala) to pamiętaj, że musi on podróżować w specjalnym transporterze umieszczonym przy siedzeniu jego właściciela. Zwierzak nie może biegać po pokładzie i zaczepiać pasażerów.

BONUS

Suszenie majtek na pokładzie. Trzeba mieć fantazję ;)

BONUS 2

Potraktowały samolot jak salon kosmetyczny.

passengershaming/instagram
passengershaming/instagram

Podróż samolotem w dzisiejszych czasach to nic trudnego. Poznaj dziwne atrakcje w Polsce.