Scewola to kwiat balkonowy idealny na bardzo wietrzne i słoneczne stanowiska
Balkony miewamy czasem w miejscu, gdzie silny wiatr nie pozwala na trzymanie kwiatów. Do tego otwarte słońce przez cały dzień, a my chcemy mieć pnące kwiaty. Surfinie w takim miejscu są ciągle poszarpane od wiatru, a pelargonie łamią się co chwila. Wtedy idealna jest scewola!
Scewola (scaevola)
W naszym klimacie jest rośliną jednoroczną. Kwitnie obficie całe lato, aż do jesiennych przymrozków.
Wypuszcza długie pędy z lekko mięsistymi liśćmi. Kwiatki ma delikatne. Podstawowy kolor to niebieski. Są też scewole białe, jasnoniebieskie i różowe.
Można ją sadzić do wiszących donic, czy skrzynek balkonowych. Nie osiąga takich długości jak surfinie, czy pelargonie, ale zdobywa coraz więcej fanów.
Scewola rośnie rozłożyście. Jej pędy wyrastają na wszystkie strony, dlatego najlepiej sprawdza się w wiszących donicach. Ma dosyć szybki przyrost i choć można ją sadzić z innymi kwiatami, należy o tym pamiętać. Nie które drobniejsze rośliny będą przez scewolę po prostu "zaduszone". Pięknie wygląda sama, ale posadzona na przykład z pelargonią rabatową stworzy ładną kompozycję w doniczce.
Scewola - jak uprawiać?
Scewola radzi sobie w każdych warunkach ze względu na swoje dość wiotkie pędy. Dlatego można eksponować ją w miejscach przewiewnych i słonecznych.
Radzi sobie z suszą tak samo dobrze jak pelargonia, albo nawet lepiej. Dużo zależy od pojemnika, w jakim ją posadzimy. Ale są osoby, które wybierają tylko te kwiaty, bo po powrocie z urlopu one nadal "żyją".
Jednak nie jest to sukulent! Należy ją podlewać, jak każdy kwiat balkonowy, kiedy ma sucho. Wszystkie kwiaty trzymane w torfie, który jest sprzedawany jako podłoże do kwiatów, będą szybciej schły. Wiele więc zależy od dobrej, prawdziwej ziemi ogrodowej.
Fenomen scewoli
Fenomen tej rośliny polega na wiotkich łodygach i mięsistych liściach. Ale mnie fascynuje z jeszcze jednego powodu.
Jest to jedyna roślina balkonowa, jaką znam, która tak się krzewi. To znaczy rozrasta się w ten sposób, że na każdej łodydze spod każdego liścia wyrasta kolejna łodyga, na której za jakiś czas spod każdego liścia wyrośnie kolejna łodyga... i tak dalej bez końca...
Kwiaty pojawiają się na końcówkach łodyg. Cała roślina więc ciągle kwitnie niesamowicie intensywnie.