Era plastiku wkrótce może się skończyć. Wszystko za sprawą materiału opracowanego przez Polkę
Plastik funkcjonuje w naszym życiu tak dobrze, że większość z nas nie wyobraża sobie, że można z niego zrezygnować czy całkowicie go zastąpić. Okazuje się, że niedawno powstała ekologiczna alternatywa dla plastiku i została ona opracowana przez Polkę.
16.10.2019 11:56
Róża Rutkowska opracowała materiał, który skutecznie może zastąpić plastik, którego rocznie produkuje się blisko 320 mln ton! Taka ilość plastikowych śmieci w większości nie nadaje się do recyklingu... Z tak dużej ilości odpadów jedynie 9% trafia do recyklingu zaś 11% zostaje spalone. Możesz się tylko domyślać co dzieje się z pozostałymi 80% - przeważnie lądują one na wysypiska, do lasów czy oceanów...
Mimo tego, że wśród ludzi na całym świecie rośnie świadomość dotycząca kondycji naszej planety oraz małej wiedzy na temat ekologii, to wciąż brakuje odpowiednich technik do całkowitej walki z jednorazowym plastikiem. Na szczęście już wkrótce materiał opracowany przez Różę Rutkowską, może to zmienić.
Polska opracowała SCOBY czyli Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast. Materiał nawet w najmniejszym procencie nie zawiera plastiku. SCOBY został stworzony z biomasy przy udziale mikroorganizmów. Oznacza to, że materiał można wywarzać w dowolnym miejscu na świecie, bez potrzeby posiadania dużej przestrzeni czy ogromnych zasobów. Kiedy stwierdzimy, że materiał nie jest nam już potrzebny, na koniec jego użytkowania bez problemu można go kompostować i użyć do uprawy produktów spożywczych.
Kiedy Róża Rutkowska oraz jej materiał stały się tematem do rozmów, a portale z całego świata tj. Fast Company, zaczęły głośno mówić o SCOBY, Róża zdecydowała się założyć własną firmę. MakeGrowLab zajmuje się projektowaniem oraz produkcją materiałów i produktów, które są przyjazne dla środowiska i nie zaśmiecają planety. Wszystkie wyroby, które zostają wyprodukowane przez firmę Róży, są w 100% wolne od plastiku i innych tworzyw sztucznych. Dodatkowo produkty MakeGrowLab w ogóle nie przypominają plastiku, dlatego łatwo je odróżnić.
Na początku firma MakeGrowLab obrała sobie za cel zmniejszenie produkowanych materiałów do pakowania produktów kosmetycznych, dlatego też w pierwszych latach działalności firma koncentruje się na branży beauty and health. Dzięki temu wkrótce mydła, szampony czy kremy będą pakowane w materiały bezpieczne dla środowiska. Obecnie MakeGrowLab otrzymało grant w wysokości 30 tysięcy euro od akceleratora Climate KIC Polska. Pieniądze te pomogą założycielce firmy na stworzenie zwiększonej produkcji pilotażowych opakowań z użyciem SCOBY. Pieniądze z grantu posłużą także na sfinansowanie badań dzięki którym będzie wiadomo, czy materiał może mieć kontakt z żywnością.