PoradyLajfhakiSekret grzybiarzy odkryty! Wiemy, dlaczego stukają w kapelusz grzyba

Sekret grzybiarzy odkryty! Wiemy, dlaczego stukają w kapelusz grzyba

Po co stuka się w kapelusz grzyba Fot. mycology / Reddit
Po co stuka się w kapelusz grzyba Fot. mycology / Reddit
12.10.2022 15:47

Pewnie nie raz skusiłeś się, aby pójść do lasu na grzyby, ponieważ zobaczyłeś w mediach społecznościowych zdjęcia swoich znajomych udostępniających pełne kosze borowików, prawdziwków, kurek i innych pyszności. Nabrałeś ochoty, bo pomyślałeś, że skoro oni aż tak się obłowili, to grzybów jest w bród! Więc poszedłeś, chodziłeś, szukałeś, kukałeś i jedyne co uzbierałeś to marnych kilka sztuk. Było tak, prawda? A wiesz dlaczego? Zdradzamy sekret grzybiarzy! Po co puka się w kapelusz grzyba? TikTokerka Sylwia Wawrzyniak tłumaczy to na swoim profilu.

Chodziłeś w niepewne miejsca!

Otóż, żeby mieć sprawdzone miejsca na grzybobranie, trzeba samemu sobie o takie zadbać! Jeśli raz trafisz na okolicę, w której jest dużo grzybów, to nie masz żadnej gwarancji, że będzie tak urodzajna zawsze. Chyba że…

Obraz

Po co stuka się w kapelusz grzyba?

Istnieje kilka powodów:

  • Część amatorów grzybobrania puka w kapelusz grzyba, aby oczyścić go z runa leśnego.
  • Dla innych jest to sposób na sprawdzenie kondycji grzyba – oceniają dzięki temu, czy jest zdrowy. Jeśli tak, to słychać specyficzny cichy dźwięk. W przeciwnym razie lepiej zostawić takiego grzyba dla leśnych zwierząt, ponieważ jest duża szansa, że jest stary i robaczywy.
  • Trzeci powód jest najważniejszy – puka się w kapelusz grzyba po to, aby zapewnić sobie urodzajne miejsce grzybobrania!

Co znajduje się na spodzie kapelusza?

Są tam zarodniki, które – po uderzeniu w kapelusz – rozsypią się wkoło. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że kiedy następnym razem udamy się na grzybobranie w to samo miejsce, to będą tam już nowe grzyby, które sami rozsialiśmy ;)

Jeśli lubisz zbierać grzyby, to nigdy nie zapominaj o tym, żeby stukać w ich kapelusze. Uważaj też na to, aby nie pomylić grzybów jadalnych z trującymi – te niezdatne do spożycia są do złudzenia podobne, jak na przykład kurki (czyli pieprzniki jadalne) i lisówki pomarańczowe! Udając się do lasu, zobacz, co musisz wiedzieć, aby być bezpiecznym - jak znaleźć drogę, kiedy się zgubisz?

Jesienią warto też zbierać kasztany. Wrzuć je do wrzącej wody. Ten leczniczy sekret zdradziła mi babcia!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także