PoradySezon na meszki w pełni! Mogą nawet zmiażdżyć tkanki, więc lepiej trzymać je na dystans

Sezon na meszki w pełni! Mogą nawet zmiażdżyć tkanki, więc lepiej trzymać je na dystans

sezon na meszki, fot. Genialne
sezon na meszki, fot. Genialne
Manuel

06.06.2023 12:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pozornie nie różnią się prawie niczym od zwykłej muchy, ale jeśli tylko je spotkasz, to z pewnością odróżnisz je po tym, jak bardzo dadzą ci popalić. Rozpoczął się sezon na meszki i niestety bardzo łatwo jest je napotkać, zwłaszcza w pobliżu zbiorników wodnych, w parkach, lasach i na łąkach. Czasami nie stronią także od mieszkań. Jak sobie z nimi poradzić i jak uchronić się przed ich bolącymi ugryzieniami?

Meszki w przeciwieństwie do much potrafią być bardzo agresywne i z lubością gryzą człowieka oraz inne zwierzęta. Podobnie jak w przypadku komarów i kleszczy — bardzo mocno przyciąga je zapach potu i często też zdarza się, że w grupie ludzi mają jakiegoś swojego ulubieńca, choć zwykle gryzą bardziej "po równo" niż komary. Warto wiedzieć, jak się przed nimi skutecznie bronić.

Jak odróżnię meszkę od zwykłej muchy?

Najprościej po tym, że owad ten jest od niej dużo bardziej agresywny. Co więcej, jego ukąszenie jest często bolesne i krwawe, a jad, którego przy tym używa, może być do pewnego stopnia niebezpieczny dla dzieci i osób starszych. Na szczęście meszki od much odróżnia też to, że żerują na ludziach praktycznie tylko w dzień, a ich największa aktywność przypada od godziny 9:00 do 11:00 rano, a potem od 16:00 do 19:00. Bardzo przy tym lubią wilgotne powietrze, jakie panuje najczęściej przed burzami i ulewami. Pobudza je ono do większej aktywności i czują się w nim wybornie.

sezon na meszki, fot. freepik
sezon na meszki, fot. freepik

Co najlepiej stosować na meszki?

Jeśli nie chcesz sięgać po profesjonalne preparaty, to masz duży wybór spośród domowych środków. Meszki bardzo skutecznie odstrasza pokrojona cebula lub czosnek, a także posiekane liście pomidorów. Umieść któreś z nich na talerzyku lub innym pojemniku w kluczowych miejscach w mieszkaniu (przede wszystkim przy oknach i innych potencjalnych punktach wlotowych). W ten sposób stworzysz prostą, ale skuteczną barierę, która zniechęci meszki przed wizytą u ciebie. Możesz także zasadzić w doniczkach wokół domu lub na parapetach kwiaty i zioła, których nie lubią te szkodniki. Bardzo dobrze sprawdzi się tutaj m.in.: mięta pieprzowa, szałwia, tymianek, bazylia, kocimiętka, lawenda, werbena, geranium i pelargonie.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także