Balkon i ogródOgródSieję rzodkiewkę po nadejściu przymrozków. To patent na wczesne zbiory

Sieję rzodkiewkę po nadejściu przymrozków. To patent na wczesne zbiory

Sieję rzodkiewkę po nadejściu przymrozków. To patent na wczesne zbiory

16.11.2022 09:40

Jesienny wysiew rzodkiewek jest możliwy. Oczywiście do tego celu będziesz musiał wybrać właściwe odmiany i poczekać na ochłodzenie.

Rzodkiewka ma krótki okres wegetacyjny. Niektóre odmiany można już zbierać po trzech tygodniach od wykiełkowania. W związku  tym warzywo to możesz spokojnie uprawiać także jesienią oraz zimą. Ważne jest, aby poczekać z tym do przymrozków. Natomiast wcześniej przygotuj glebę.

Jesienny wysiew rzodkiewek, fot. Freepik
Jesienny wysiew rzodkiewek, fot. Freepik

Jak przygotować grządki?

Kiedy ziemia jest jeszcze miękka (i nie wystąpiły przymrozki), to dobrze ją przekop. Następnie zastosuj nawóz. Może to być kompost, humus lub popiół. Natomiast nie sięgaj po świeży obornik. W tak przygotowanej ziemi zrób rowki o głębokości 3-5 cm. Między nimi powinno być 10 cm luzu. Dobrym pomysłem jest przykrycie ich folią, aby deszcz nie zniweczył naszej pracy. Na koniec zbierz do wiadra trochę gleby i trzymaj ją w ciepłym miejscu.

Wysiew rzodkiewki

Możesz zacząć siać rzodkiewkę kiedy każdej nocy panują przymrozki, a w dzień utrzymuje się temperatura w granicach 0-2 stopnie Celsjusza. Dzięki temu nasiona wykiełkują dopiero na wiosnę. Jeżeli pospieszysz się z wysiewem, to zobaczysz, że nasiona zaczynają kiełkować już jesienią. Nasiona umieszczaj na głębokości większej niż 1 cm. Następnie zasyp je ziemią, którą przetrzymywałeś w ciepłym pomieszczeniu i dobrze uklep całość.

Jesienny wysiew rzodkiewek, fot. Unsplash
Jesienny wysiew rzodkiewek, fot. Unsplash

Ocieplanie grządek

Kiedy przyjdą już regularne mrozy, to koniecznie ociepl swoje grządki. Nałóż na nie humus lub torf. Warstwa powinna mieć ok. 3-5 cm. Następnie rozłóż słomę, świerkowe gałązki, trociny bądź suche liście. Tak zabezpieczone nasiona spokojnie wykiełkują wraz z nadejściem wiosny. A Ty będziesz cieszył się wczesnymi zbiorami naprawdę szybko.

Oczywiście do jesienne wysiewu użyj odmian, które mają krótszy okres wegetacji i są bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dobrze sprawdzą się: Celesta F1, Jewella F1, Brava, Treto F1, Rowa.

Coraz więcej osób wiesza żółte wstążki w ogrodzie. Powód Cię zaskoczy!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także