Siostra zawsze smaruje tym drzwi lodówki. Kiedy poznałam powód, też zaczęłam tak robić
Lodówka się nie domyka, choć wcale nie jest przepełniona? To może być wina niesprawnej uszczelki. Podpowiadamy, jak temu zaradzić, wykorzystując jeden z kosmetyków, który ma w domu większość kobiet, a także wielu mężczyzn.
Uszczelka magnetyczna w lodówce sprawia, że drzwi są szczelnie domknięte, a do środka nie dostaje się ciepłe powietrze. Niestety, z biegiem czasu mogą pojawić się nieszczelności, a wraz z nimi liczne problemy. Istnieje prosty trik, by zaradzić temu problemowi. Wystarczy sięgnąć do kosmetyczki po pomadkę ochronną.
Dlaczego lodówka się nie domyka?
Z biegiem czasu uszczelka w lodówce staje się sztywniejsza i bardziej porowata. Właśnie dlatego w niektórych miejscach gorzej przylega do powierzchni i sprawia wrażenie, że drzwi się nie domykają. Sygnałem, że z uszczelką dzieje się coś złego, może być woda skraplająca się w jej okolicy. Pojawia się, kiedy temperatura przy uszczelce (z powodu nieszczelności i napływu powietrza z zewnątrz) jest wyższa niż w pozostałej części lodówki. Woda może spływać również na dół komory lub na podłogę. Jeśli zauważysz takie zjawisko, powinieneś dokładnie przyjrzeć się drzwiom lodówki i poszukać nieszczelności oraz dziurek w uszczelce.
Jakie mogą być skutki nieszczelnej uszczelki?
Kiedy uszczelka przestaje prawidłowo pracować i lodówka się nie domyka, pojawia się szereg niebezpiecznych zjawisk, które prędzej czy później odbijają się na naszych portfelach.
- W lodówce pojawiają się tzw. mosty cieplne, czyli kanaliki, którymi przemieszcza się ciepłe powietrze dostające się do wnętrza przez dziurki w uszczelce. W takiej sytuacji sprężarka bez przerwy pracuje, by wyrównywać temperaturę. To może przełożyć się na wyższe rachunki za prąd.
- Jeśli w wyniku nieszczelności uszczelki magnetycznej temperatura w lodówce się podniesie, może doprowadzić do tego, że jedzenie będzie szybciej się psuło. Może nawet dojść do sytuacji, w której niektóre produkty nie będą nadawały się do spożycia na długo przed upływem terminu przydatności.
- Nieszczelność i ciągła praca sprężarki mogą doprowadzić również do sytuacji, w której termostat nie będzie działał prawidłowo. Jego wskazania będą przekłamane i nastawiając daną temperaturę, nie będziesz miał pewności, czy rzeczywiście taka panuje wewnątrz lodówki.
Co zrobić, kiedy lodówka się nie domyka?
Jeśli na uszczelce nie ma żadnych widocznych dziur lub ubytków, nieszczelności zaradzi prosty trik z pomadką ochronną.
- Umyj uszczelkę w lodówce i wytrzyj ją do sucha.
- Porządnie natrzyj gumę balsamem do ust. Następnie rozprowadź go palcem, żeby powierzchnia była nim równomiernie pokryta.
- Dzięki temu znikają porowatości na powierzchni gumy. Uszczelka dłużej może spełniać swoją funkcję.
- Jeśli ta metoda nie zadziałała, prawdopodobnie w uszczelce znajdują się już dziury, których nie da się zniwelować pomadką ochronną. W takim przypadku konieczne będzie wymienienie uszczelki.